Twoje głośniki celem włamu

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 26 Listopad 2016
  • Komentuj 1

Słuchawki można zmienić w czuły mikrofon

Słuchawki można zmienić w czuły mikrofon

Dziś właściwie wszystko co można podpiąć pod sieć może stać się narzędziem w niepowołanych rękach. Naukowcy z Izraela stworzyli oprogramowanie zdolne zmienić Wasze głośniki w mikrofon, dzięki czemu można podsłuchać każdą rozmowę.  Dla zdolnego komputerowca nie ma różnicy czy do domowej sieci włamie się za pomocą żarówki, myszki czy nawet wibratora. Przestępcy mogli wykorzystywać różnego rodzaju peryferia do zdobycia poufnych informacji zapisanych na naszych komputerach, ale jeszcze nigdy nie mogli podsłuchiwać naszych rozmów. Do teraz. Wszystko zaczyna się od ataku na komputer i zainstalowanego na nim oprogramowania firmy Realtek, który na swoim komputerze ma większość z nas. Wtedy do akcji wkracza program, który zdalnie zamienia wtyczkę głośników na mikrofonową i już mamy w domu małego podsłuchiwacza.
Jak to możliwe? Konstrukcja głośników i mikrofonów jest właściwie taka sama, a program stworzony przez naukowców z izraelskiego Uniwersytetu Ben Guriona o nazwie ''Speake(a)r'' potrafi sprawić, że staną się one normalnym mikrofonem.

Izraelczykom udało się podsłuchać rozmowy toczone z odległości 20 metrów, więc trzeba uważać co się mówi w całym mieszkaniu! ''Ludzie nie zdają sobie na razie sprawy z tego zagrożenia'' powiedział w rozmowie z portalem Wired.com Mordechai Guri z Uniwersytetu Ben Guriona. Choć na razie zagrożenie nie jest jeszcze zbyt wielkie, bo naukowcy nie udostępnili światu swojego oprogramowania, to nie oznacza to, że pozostanie tak na długo. Nawet Mark Zuckerberg woli dmuchać na zimne i swój komputer odpowiednio zabezpiecza:

Izraelczycy twierdzą, że możliwość ''uprowadzenia'' głośników i przerobienia ich na mikrofon nie jest jakąś luką w oprogramowaniu, którą można łatwo załatać. Jedynym rozwiązaniem na dzisiejszą chwilę wydaje się potrzeba wymiany i przeprojektowania czipów używanych w naszych płytach głównych. ''To jest prawdziwa słabość'' dodaje Mordechai Guri. ''To sprawia, że niemal każdy komputer na świecie jest podatny na atak tego typu''.

Żarówki, myszki, a nawet słuchawki. Nie można czuć się dziś bezpiecznie!

Żarówki, myszki, a nawet słuchawki. Nie można czuć się dziś bezpiecznie!

[źródło: wired.compcmag.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze