Kojima Productions studiem filmowym?

  • Autor: Bartek Witoszka
  • Opublikowano: 05 Listopad 2019
  • Komentuj 2

W opisie konta na Twitterze Hideo Kojimy czytamy: “70% mojego ciała jest zrobione z filmów”. Twórca serii Metal Gear Solid w swoich grach od zawsze stawiał na przydługie przerywniki filmowe czy cutscenki, co wyróżniało jego produkcje pod każdym możliwym względem i czyniło je jedynymi w swoim rodzaju. Jak sugeruje najnowszy materiał BBC, w przyszłości to właśnie tworzenie filmów może być rdzeniem Kojima Productions.

Ciepłe przyjęcie Death Stranding furtką do kariery filmowca?

Tegoroczny pierwszy listopada to nie tylko Święto Zmarłych; nie tylko początek BlizzConu; nie tylko urodziny mojego brata (jeszcze raz wszystkiego najlepszego!). Ubiegły piątek to dzień, w którym ukazały się pierwsze recenzje Death Stranding, gry, nad którą pieczę sprawował bohater tego wpisu, czyli Hideo Kojima. Po dość nieprzyjemnym odejściu z Konami, deweloper założył własne studio - Kojima Productions - i pod patronatem Sony rozpoczął pracę nad wspomnianą grą. Jak można się było domyślić, gra podzieliła recenzentów, choć większość ocen jest raczej pozytywnych. Autorzy chwalą rewelacyjną grę aktorską, warstwę artystyczną, estetykę czy tajemniczą historię bazującą na niedopowiedzeniach, ale jednocześnie narzekają na nudną rozgrywkę.Nie wiem jak Wam, ale mi pochwały pasują w sam raz do tego, z czego w głównej mierze składają się filmy. 

Najnowszy materiał BBC, w którym ukazano kulisy pracy nad Death Stranding, sugeruje, że o Kojima Productions już niedługo możemy usłyszeć jako o studiu filmowym. Deweloper podkreśla jak ogromny wpływ na odbieranie filmów miały platformy streamingowe i uważa, że w przeciągu kilku następnych lat podobną ewolucję przejdą gry wideo. 

death stranding - gra Hideo KojimyPrzemierzanie greckich wysp w Assassin’s Creed: Odyssey (nie wiem czemu, ale jak pomyślę o streamingu gier, to przed oczami od razu staje mi najnowsza odsłona tasiemca Ubisoftu) dzięki usługom streamingowym ma być dostępne nawet na smartfonie i innych urządzeniach przenośnych. Oba te media - gry wideo i filmy - będą musiały rywalizować na jednej platformie o czas odbiorców, a Kojima chce być pod tym względem prekursorem i nie boi się wprowadzenia innowacji.

Na razie nie wiadomo, co to dokładnie oznacza i kiedy możemy spodziewać się dokładniejszych informacji na temat dalszych planów Kojima Productions. Na razie studio musi się skupić na przygotowaniu Death Stranding na komputery osobiste (lato 2020) i bliskiej już premierze na PlayStation 4 (8 listopada).
 

No dobra, a teraz pora na tę mniej oficjalną część. Dziś jest mój ostatni dzień w redakcji Ja, Rock. Nie jestem zbyt dobry w pożegnania, a pisanie o sobie trochę mnie przeraża, dlatego po prostu podziękuję.

Joannie Pamięta-Borkowskiej, dzięki której miałem okazję w ogóle zacząć swoją przygodę z pisaniem o grach i dziś, po ponad dwóch latach od publikacji pierwszego tekstu jest to moja praca. Przede wszystkim jednak dziękuje jej za to, że jest dobrą przyjaciółką i zawsze mogę na nią liczyć :-)

Podobnie zresztą, jak na Kamilę Zielińską, która przez długi czas szlifowała moje umiejętności i gdy wszyscy już zwątpili, ona wyciągała ze mnie to co najlepsze i nigdy nie przestała we mnie wierzyć. Kamilo, mieliśmy wiele planów, co do tej redakcji czy innych rzeczy - cieszę się, że zrealizowaliśmy chociaż część z nich i mimo wielu zakrętów dalej jesteśmy przyjaciółmi.

Dziękuje również wszystkim, z którymi miałem okazję pracować przez te dwa lata na Ja, Rocku, a zwłaszcza Adamowi Berdzikowi, Patrykowi Manelskiemu, Michałowi Woejwódce i Michałowi Hawełce. Jesteście świetni panowie, a praca z Wami była czystą przyjemnością.

Wreszcie dziękuję wszystkim czytelnikom, a w szczególności Jaraczkom, którzy towarzyszyli redakcji w trakcie streamów.

Mam nadzieję, że przez te dwa lata dostarczyłem choć jeden tekst, który Was zaciekawił lub uznaliście za wartościowy. Do przeczytania w czeluściach Internetów!

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze