Lootbox jak Kinder Niespodzianka – ma bawić

  • Autor: PefriX
  • Opublikowano: 20 Czerwiec 2019
  • Komentuj 2

Electronic Arts znowu na tapecie z powodu lootboxów. Temat powraca, jak bumerang, ale tym razem dowiadujemy się, że lootboxy są całkiem etyczne, a do tego zawierają mechanizm niespodzianki i są jak Kinder Niespodzianka. Firma nie widzi w nich nic złego i broni się przed parlamentem Wielkiej Brytanii.

O lootboxach pisaliśmy już na łamach Ja, Rocka kilkukrotnie. Przykładowo Belgia miała pozwać Electronic Arts o złamanie ustawy o hazardzie na terenie ich kraju. Kilka innych państw dołączyło się do tej krucjaty, a w Stanach Zjednoczonych doszło nawet do sytuacji, w której senator stworzył projekt ustawy, zabraniającej sprzedaży lootboxów osobom nieletnim.

Początki problemów Electronic Arts z lootboxami

Od czego to wszystko się zaczęło? Od Star Wars: Battlefront II od Electronic Arts, które miało wyjątkowo nieprzyjemny Item Shop. Pełno w nim było lootboxów, które realnie wpływały na nasze postępy i dawały dostęp do bonusów. Sprawa ta rozpoczęła się w połowie listopada 2017 roku i do tej pory Electronic Arts zbiera po niej krwawe żniwo.

Star Wars Battlefront 2 wywołało aferę lootboxową

O ile Star Wars: Battlefront II ostatecznie się wybroniło, zmieniając cały system lootboxów, tak sama gra nie ma aktualnie najlepszej opinii wśród graczy. Problem z lootboxami wypłynął na powierzchnie ponownie, przy FIFA oraz FIFA Ultimate Team, a konkretnie przy paczkami z kartami piłkarzy. Doprowadziło to ostatecznie do tego, że lootboxy zostały zakazane w niektórych krajach, a deweloperzy musieli zacząć ujawniać procentową szansę na zdobycie łakoci.

Electronic Arts spowiada się przed parlamentem Wielkiej Brytanii

Jak się dowiadujemy, to nie koniec problemów Electronic Arts z lootboxami. Wiceprezes firmy, odpowiedzialny za legalność oraz problemy w kwestiach prawnych, Kerry Hopkins, bronił ostatnio lootboxów przed Komitetem Cyfryzacji, Kultury, Mediów oraz Sportu, który działał z ramienia parlamentu Wielkiej Brytanii.

Podczas specjalnej sesji zgromadzenia, Kerry Hopkins powiedział, że w Electronic Arts lootboxy nie są nawet określane takim mianem. Zamiast tego, mówi się o nich, jako o „mechanikach niespodzianki” i porównywane są do zabawek, które dostępne są na rynku od lat. Mowa tutaj o Kinder Niespodziance (która swoją drogą jest nielegalna w Stanach Zjednoczonych), Hatchimals czy LOL Surprise.

FIFA Ultimate Team jest oskarżana o złe wykorzystywanie lootboxów.

Dodatkowo, odpowiadając na pytanie przedstawiciela Scottish National Party MP, Brendana O’Hara, Kerry Hopkins potwierdził, że Electronic Arts nie widzi nic złego w dodawaniu takich mechanik do swoich gier. Co więcej, ich zdaniem jest to całkiem etyczne, a do tego sprawia radość oraz dostarcza ludziom rozrywkę.

Lootboxy według Electronic Arts nie są hazardem

Przedstawiciel Electronic Arts dodatkowo zgadza się z komisjami hazardowymi Wielkiej Brytanii oraz Australii (innymi komisjami po ich stronie również), które zwracają uwagę, że lootboxy nie mają nic wspólnego z hazardem. Do tego zwraca uwagę, że wszelakie dowody twierdzące inaczej, zwyczajnie wprowadzają ludzi w błąd. Ich zdaniem bowiem, lootboxy to jeden z wielu produktów, który zwyczajnie cieszy w zdrowy sposób, a wszystko poprzez swój element niespodzianki.

Równocześnie Kerry Hopkins wskazuje, że Electronic Arts nie zgadza się z regulacjami Holandii oraz Belgii w sprawie lootboxów. Firma nie widzi w tym niczego, co łamałoby prawo tych krajów. Z tego powodu zamierzają walczyć o swoje i nie poprzestaną, póki lootboxy nie zostaną oficjalnie uznane, za nieszkodliwe.

Jak zakończy się cała sprawa? Pożyjemy, zobaczymy, ale chyba nikt z Was nie zaprzeczy, że porównanie lootboxów do Kinder Niespodzianki wydaje się zabawne, a przy tym wyjątkowo trafne. Pozostaje zatem wierzyć, że mieszanie się polityków do gier nie wyjdzie nam, graczom, bokiem. Oby…

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze