Ustawa o zakazie sprzedaży loot boxów

Wiele razy wspominałem, że mieszanie się polityki do tematu gier nie wróży niczego dobrego. Niemniej bywa i tak, że wielcy tego świata nie mogą wiecznie przymykać oczu na wszystkie problemy. Czemu zatem nie zajmą się istotniejszymi sprawami, a zamiast tego postanawiają ”ulepszać” nasz rynek? Nie mnie oceniać, ale miejmy nadzieję, że nie odbije się to nam wszystkim czkawką.

Po tym mało sympatycznym wstępie wypadałoby przejść do konkretów. Otóż senator ze Stanów Zjednoczonych, Josh Hawley, przygotował specjalną ustawę, która poruszać miałaby kwestię mikrotransakcji w grach. Dotyczy ona zakazu sprzedaży loot boxów oraz przedmiotów Pay-to-Win we wszelakich produkcjach, do których dostęp mieliby nieletni gracze.

Projekt ustawy nazywa się "The Protecting Children from Abusive Games Act". Celuje ona w blokadę sprzedaży rzeczy, które zachęcają młodych odbiorców do korzystania z Item Shopów w grach. Przede wszystkim chodzi o ochronę przed hazardem oraz uzależnieniem. Na papierze całość wygląda całkiem w porządku, ale…

…problematyczna okazuje się kategoryzacja gier. Przy decydowaniu o tym, która gra jest dla dorosłych NIE będzie wykorzystywany ranking ESRB. W zasadzie pod uwagę będą brane wszystkie produkcje bez kategorii ”Adults Only”. Niemniej całość będzie oceniana indywidualnie na podstawie zawartości, wyglądu oraz popularności wśród młodych graczy.

Josh Hawley dzisiaj przedstawić miał senatowi Stanów Zjednoczonych projekt swojej ustawy. Politycy będą głosowali nad nią i debatowali nad ewentualnymi poprawkami. Jest spora szansa, że cała ustawa wejdzie w życie, bowiem jej pomysłodawca zebrał całkiem spore poparcie wśród innych senatorów.

Pozostaje zatem po prostu czekać, co z tego wszystkiego wyniknie. Skomentuję to kultowym cytatem: ”I have a bad feeling about this”.

[Źródło: Kotaku, PC Games N, The Verge]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze