Blade Runner od Westwood Studios powróci

  • Autor: Bartek Witoszka
  • Opublikowano: 21 Czerwiec 2019
  • Komentuj 0

Westwood Studios, które znane jest głównie ze swojego cyklu strategii czasu rzeczywistego Command and Conquer, ma na swoim koncie wiele klasycznych gier. Jedną z nich jest Blade Runner wydany w 1997 roku, który uznawany jest za jedną z lepszych przygodówek point-and-click tamtego okresu, a przez lata dorobiła się statusu kultowego. Niestety, przez brak odświeżonych wydań gry, produkcja Westwood była niegrywalna na współczesnych systemach, a jej uruchomienie wymagało modyfikowania plików. Teraz jednak ma to być o wiele prostsze, a wszystko za sprawą emulatora ScummVM.

Kultowa produkcja Westwood powróci dzięki emulatorowi ScummVM

Chyba nie muszę mówić, jak wiele problemów sprawia uruchamianie starych gier na nowych systemach operacyjnych. Ustawienie odpowiedniej rozdzielczości, nie działające przerywniki filmowe czy klasyczny już czarny ekran, który wyświetla się zamiast pięknego, wielkiego loga gry - to tylko kilka rzeczy, z którymi borykają się zazwyczaj fani klasycznych produkcji. Serwisy takie jak GOG przywracają od czasu do czasu takie zapomniane perełki, czego efektem było udostępnienie kilka miesięcy temu pierwszego Diablo i dwóch pierwszych części Warcrafta.

Nie wszystkim tytułom uda się trafić na rzeczoną platformę, a jednym nich jest bohater tego wpisu, czyli Blade Runner. Mimo że społeczność GOGa wielokrotnie poruszała ten temat na forum, to jak na razie nie doczekaliśmy się odświeżonego wydania, dzięki któremu nie musielibyśmy grzebać w plikach gry. Ma to oczywiście swój urok, ale jest dość pracochłonne i nie każdemu chce się tracić czas na użeranie z niedziałająca produkcją.

Emulatorowi ScummVM i GOGowi przyświeca podobny pomysł - tworzenie portów i odświeżonych wersji kultowych gier, które dziś nie są już grywalne. Deweloperzy od ScummVM skupiali się dotychczas tylko na przygodówkach point-and-click stworzonych przez LucasArts, ale z czasem zaczęli przywracać też produkcje innych studiów. Jedną z nich będzie właśnie Blade Runner, którego emulowana wersja weszła właśnie w fazę otwartych testów. Oczywiście, jak w przypadku innych projektów na ScummVM, do uruchomienia gry potrzebna są jej oryginalne pliki. We wpisie dotyczącym produkcji znajduje się dokładna instrukcja i wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą uruchomić produkcję studia Westwood na komputerach z Windowsem 10.

Klasyczna gra od Westwood Studios na komputerach z Windowsem 10

Blade Runner z 1997 roku z dodatkową zawartością?

Dostępne są dwie wersje - pierwsza to po prostu oryginał, zaś druga zawierać ma jakąś dodatkową zawartość, która być może znajdowała się w plikach gry. Deweloperzy ciągle nad nią pracują i proszą o cierpliwość, a także wsparcie przy wychwytywaniu błędów i testowaniu różnych buildów. Wszystko to brzmi bardzo interesująco, zwłaszcza, że fani potrafią odnaleźć w kodzie ciekawe perełki.

Nie byłby to pierwszy raz, gdyby graczom udało się odzyskać część kontentu, która nie trafiła do finalnej wersji jakiejś gry. Wystarczy przypomnieć Star Wars: Knights of The Old Republic II i dodatkową zawartość pozostawioną na płycie z grą przez Obsidian Entertainment. Umożliwiło to fanom odtworzenie wyciętej części historii, a także przywrócili oni część zadań czy aktywności. Możliwe, że w przypadku Blade Runnera od Westwood Studios będzie podobnie.

Blade Runner ponownie grywalny dzięki emulatorowi ScummVM

Magia Blade Runnera na współczesnych systemach operacyjnych

Blade Runner z 1997 roku nie jest wierną adaptacją filmu Ridleya Scotta z 1982 roku, a jedynie nawiązuje do wydarzeń, które się w nim dzieją. Gra skupia się na perypetiach Raya McCoya, który podobnie jak filmowy Rick Deckard jest łowcą androidów. Jednostka ta zajmuje się tropieniem zbuntowanych replikantów, którzy nie chcą już być wyzyskiwani przez ludzi. Z gry wręcz wylewa się cyberpunk i wszystkie aspekty z nim związane. Augmentacja, istota człowieczeństwa czy miasto skąpane w wiecznej mgle i ulewie - jeśli jesteście fanami klasycznych, cyberpunkowych opowieści, to warto spróbować swoich sił z tym ponad dwudziestoletnim tytułem. Zwłaszcza teraz, kiedy zagranie w niego jest znacznie prostsze.

Produkcja Westwood Studios do dziś przywoływana jest jako jedna z najlepszych gier na podstawie filmu, a oprócz tego była jedną z pierwszych gier z trójwymiarową grafiką renderowaną w czasie rzeczywistym. Pod koniec lat 90. wiele studiów eksperymentowało z tą, wtedy jeszcze nową, technologią, a Westwood zrobił to po swojemu, wykorzystując do tego modele oparte na wokselach, a nie wielokątach.

Sam nie miałem okazji zagrać w Blade Runnera, ale jako fan wszelakich przygodówek, jak i obu filmów z tego uniwersum, na pewno dam szansę temu projektowi. Może zmobilizuje to też GOGa, by przyspieszył prace nad własną wersję tej kultowej gry, na pewno zdobyliby tym serca wielu graczy na całym świecie.

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze