USA banuje gry po słowach Trumpa

  • Autor: Kamila Zielińska
  • Opublikowano: 09 Sierpień 2019
  • Komentuj 5

Jak bumerang, przy okazji tragicznych wydarzeń, wraca temat ''gier wideo wywołujących agresję''. Tym razem kolejne strzelaniny w Stanach Zjednoczonych, zamiast sprowokować do debaty na temat powszechnego posiadania broni, odbijają się rykoszetem na branży gamingowej. 

W ciągu ostatnich miesięcy wielokrotnie poruszaliśmy temat strzelanin, o które oskarżano przemysł growy. Również PewDiePie oberwał od mediów, gdy jeden ze sprawców krzyknął po strzelaninie "subskrybujcie PewDiePie". Dziś jednak, oprócz oskarżeń, mierzymy się z nową formą cenzury, wywołaną przez politykę Donalda Trumpa i jego niechęć wobec gier. 

W sobotę koło godziny 10:30 w placówce sklepu Walmart w El Paso doszło do masowej strzelaniny, podczas której klienci sklepu i pracownicy błagali napastnika, by się zatrzymał. W wyniku zdarzenia zginęło 20 osób, a ponad 20 zostało rannych. Sprawca oddał się w ręce policji i szybko wyszło na jaw, że jest zagorzałym konserwatystą, zwolennikiem Donalda Trumpa i manifestu antyimigracyjnego, a zamach niósł prawdopodobnie znamiona rasistowskiego ataku. 

ESPN nie wyemituje Apex legends, a Walmart usuwa ślady przemocy ze sklepów

Nic dziwnego, że Donald Trump szybko odbił piłeczkę i wyciągnął bardzo wygodny argument, który już wielokrotnie poruszali różni politycy USA. Obarczył winą za strzelaninę nie rasistowskie poglądy, nie wolny dostęp do broni, ale grę Apex Legends od Respawn Entertainment, której turniej odbywał się w ten sam weekend co strzelanina w El Paso. 

Sieć Walmart wydała instrukcje dotyczące nowej polityki ''chowania oznak agresji i przemocy", którą pracownicy sklepu mają wdrożyć w placówkach, powstrzymując się również od angażowania we wszelkie eventy gamingowe. 

Co ciekawe, znikną brutalne filmy z ekranów telewizorów na wystawie, znikną plakaty promujące gry, natomiast nie znikną wystawy broni, którą można w Walmarcie zakupić. Jednak nie jest to jedyna reakcja na stanowisko Prezydenta USA. Również stacja ESPN podjęła decyzję o przesunięciu transmisji z turnieju X Games Apex Legends Invitational. Odbędzie się ona na mniejszym kanale ESPN3 w późniejszym terminie. Stacja, podobnie jak Walmart, tłumaczy decyzję szacunkiem do ofiar strzelaniny i ich rodzin.

Donald Trump kontra branża gamingowa i ESN

Sytuacja ta nie jest na rękę ani graczom, ani przedstawicielom branży gamingowej, którzy poprzez ESA (Entertainment Software Association) odpowiadają na zarzuty Trumpa. W oświadczeniu podejmują temat z marca, poruszany podczas spotkania w Białym Domu i przypominają, że nie ma korelacji między graniem w gry a przejawami przemocy w innych państwach, w których ta rozrywka jest równie popularna. 

Sytuacja staje się wyjątkowo napięta, a oskarżenia coraz mocniej zaczynają oddziaływać na branżę. Tym bardziej, że zmaga się ona również z problemem lootboxów, które co jakiś czas ponownie atakowane są przez społeczeństwo.

Jesli problem będzie się nasilał, a od początku roku w USA odnotowano już 250 strzelanin i prawie tysiąc ofiar śmiertelnych, to sytuacja może skończyć się poważnymi ograniczenia dostępu do gier. I na nic badania naukowców i psychologów, którzy nie wykazują związku między grami za zabijaniem... 


Źródła:  twitter.com/Slasher, eurogamer.net/articles/2019-08-09-walmart-stores-remove-signage-referencing-violence-including-video-games?fbclid=IwAR0VFqN1TqNgjrI62BpZ83zkD6_2qm5ZBNjLqnyaaRbVzm-Vw5BRPLidCsk, twitter.com/shepardcdr

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze