Tydzień w polskich grach #2

  • Autor: Michał Hawełka
  • Opublikowano: 26 Sierpień 2018
  • Komentuj 3

Tegoroczny gamescom nie obfitował może w jakieś wielkie ogłoszenia czy zapierające dech w piersiach premiery, ale trochę zwiastunów jednak zobaczyliśmy. Nie inaczej było z polskimi grami, które w głównej mierze były prezentowane na stanowisku fundacji Indie Games Polska.

Zanim jednak przejdziemy do newsów - jedno zastrzeżenie. Nie pojawią się tutaj wszystkie zaprezentowane trailery, nie będzie informacji o każdej grze jaką mogliśmy zobaczyć na targach, wybrałem po prostu takie "najgrubsze" newsy, a tych znalazło się co najmniej kilka. Lecimy!

Nowe screeny z Cyberpunka

Wszyscy liczyliśmy na nowe informacje odnośnie nowego dzieła CDPR. Sami twócy podsycali ciekawość swoimi wpisami na portalach społecznościowych. Niestety jedyne co dostaliśmy to parę nowych zrzutów ekranu. Owszem, wyglądają one cudnie, ale chyba nie tak sobie wyobrażaliśmy prezentację Cyberpunka 2077 na gamescomie. Oprócz screenów odbyły się jeszcze zamknięte pokazy gry, ale było to w zasadzie to samo demo, które Redzi pokazywali na E3 czy podczas pokazu w Warszawie.

Battle Royale w Dying Light

Informacja o trybie BR do Dying Lighta jest już znana od dłuższego czasu. Bad Blood, bo tak ma się nazywać, był już prezentowany na wcześniejszych dużych targach gamingowych. Tym razem jednak Techland zdradził trochę więcej szczegółów samej rozgrywki, a także podał orientacyjną datę premiery. Sam dodatek ma być darmowy, ale jeśli będziecie chcieli zagrać w "early access" to przyjdzie wam za niego zapłacić 20 dolarów. Ale żeby nie było - za te pieniądze otrzymacie też trochę dodatkowej zawartości, więc nie będziecie stratni. Early access ruszy we wrześniu. Gameplay Bad Blood prezentuje się świetnie, jesteśmy bardzo ciekawi czy przyjmie się to brutalne podejście do gatunku battle royale. Zresztą rzućcie okiem:

Gameplay World War 3

The Farm 51, twórcy Get Even, podjęli się karkołomnego zadania. Zabrali się za stworzenie sieciowego shootera osadzonego w czasach współczesnych. Jak do tej pory widzieliśmy tylko szczątki gameplay, tak po tegorocznym gamescomie wiemy już więcej. Pojawił się pełny zwiastun zawierający nagranie rozgrywki. Co prawda jest to nagranie z wersji alfa, ale już widać, czego możemy się spodziewać. To co na pewno zasługuje na plusa, to osadzenie akcji między innymi w centrum Warszawy. Obawy budzi jednak animacja postaci, która wydaje się być lekko "kanciasta". Do premiery jeszcze trochę czasu zostało, nie pozostaje nam nic innego, jak obserować postępy prac nad grą i oczekiwać możliwości ogrania WW3 na jakichś targach. Wtedy będziemy mogli powiedzieć więcej.

11 bit studios rusza na podbój Switcha

11 bit studios planuje porty swoich najciekawszych tytułów na konsolę Nintendo. W pierwszej kolejności będą to oczywiście This War of Mine i Beat Cop, a oprócz tego też bardzo ciekawy Moonlighter czy Children of Morta. To dobra wiadomość, bo akurat te tytuły na Switcha bardzo się nadają. Jestem w stanie sobie wyobrazić jak jadę tramwajem i w tym samym czasie wystawiam mandaty źle zaparkowanym autom w Beat Copie. Albo próbuję przeżyć wojnę w This War of Mine. Zakusy rodzimych twórców na Switcha cieszą, bo to chyba pierwsza konsola Nintendo w Polsce, która radzi sobie tak dobrze.

Nowe nagrody dla twórców gier

W tym tygodniu zapowiedziane zostały nagrody CEEGA (Central & Eastern European Game Awards). Ich celem jst oczywiście promowanie najlepszych gier wideo z centralnej i wschodniej Europy. Sam pomysł jest wypadkową starań dużych organizacji i fundacji z 16 krajów. Ze strony polskiej była to Fundacja Indie Games Polska. Nie jest to co prawda news stricte związany tylko i wyłącznie z polskimi grami, ale mimo wszystko postanowiłem go umieścić w tym zestawieniu, dlatego że gala wręczenia nagród odbędzie się już 13 października podczas Poznań Game Arena i GICa (Games Industry Conference).

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze