The Polish Gamer!

  • Autor: Kamila Zielińska
  • Opublikowano: 13 Lipiec 2017
  • Komentuj 0

Raporty, badania, statystyki... Zazwyczaj mamy im wiele do zarzucenia. Dwie główne składowe badań to trafność i rzetelność, ale jak je ocenić, kiedy jest ich tak mało?

Jedyne raporty pojawiające się cykliczne i dające jako takie pojęcie o różnicach rynkowych , to badania Newzoo, holenderskiej agencji analitycznej. W tegorocznego badania dowiadujemy się, że Polski rynek jest 23. rynkiem na świecie. Również Newzoo w 2014 roku uplasowało nas na 24. pozycji, a zaledwie rok później już na 19 z przewidywanym wzrostem rynkowym na poziomie 5,4%. I o ile dwa lata temu było nas zaledwie 12,3 miliona (13,4 w 2014), to dziś polskich graczy jest już 16 milionów.

I chociaż przychody generowane przez graczy w Polsce nie rosną na osobę, to wzrost liczby konsumentów zwiększył je z 408 milionów w raporcie ze stycznia 2015 do 489,2 milionów wygenerowanych w tym roku (badanie opublikowano 6 lipca). Ciekawie wygląda to na tle naszych zachodnich i wschodnich sąsiadów. Ogromna populacja Rosjan na serwerach nie przenosi się na ich wydatki okołogrowe. W tym roku wydali jedynie 1,5 miliarda dolarów (71,3 miliona osób/graczy), co ustawia ich zaraz za pierwszą dziesiątką. Za to zaskoczeniem są zachodni sąsiedzi, których o połowę mniejsza armia (37,2 miliona graczy) wygenerowała prawie 4,5 miliarda dochodu! 

Oczywiście żadne badania nie obejdą się bez sprawdzenia, ilu mężczyzn zostało w tej ''typowo męskiej rozrywce''. Tutaj nie ma zaskoczenia. Męskiej populacji niezmiennie jest od 50-65%, gdzie najmniejszy ich procent obserwujemy w Kanadzie. Tam gra aż 44% dziewczyn, i o dziwo, 12% z nich jest już po 50tce! 

Jak widać, eksperci od analizy starają się monitorować zmiany w danych statystykach. Czasami sprawdzają też zupełnie nieoczekiwane dane, jak na przykład fakt, że tylko 63% przebadanych graczy posiada komputerowego gryzonia! Można się przez to doczepiać mało wyczerpującego opracowania danych badań i potraktować je jako ciekawostkę ze świata gier. Natomiast główne dane cieszą i stawiają Polskę w nie najgorszym świetle. Całkiem niezła grupa nas, graczy, się zebrała. :) Pozdrawiamy więc Was bardzo serdecznie! 

[Źródło: newzoo.combenchmark.plgry.onet.pl]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze