San Francisco zhakowane

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 28 Listopad 2016
  • Komentuj 4

Hakerzy zażądali okupu w bitcoinach!

Hakerzy zażądali okupu w bitcoinach!

Przykra niespodzianka spotkała w piątek mieszkańców San Francisco - metro w mieście zostało zaatakowane przez hakerów i nie działało. Próbka możliwości prawdziwego Marcusa Holloway'a? Akcja Watch Dogs 2 dzieje się właśnie w San Fran i to tam miał miejsce cybernetyczny atak na system transportu publicznego. W efekcie czego miasto musiało otworzyć bramki i pozwolić mieszkańcom aby jeździli za darmo. Poand 2000 komputerów systemu zarządzania transportem San Francisco leżał i kwiczał po ataku jaki w piątek przeprowadziła na niego grupa hakerów. Zablokowany był dostęp nie tylko do systemów kierowania ruchem, ale także do kont, z których przelewa się pieniądze dla pracowników. Efekt ich prac mogli zobaczyć wszyscy korzystający przez weekend z metra w San Francisco. Wystarczyło podejść do monitora:
''You Hacked, ALL Data Encrypted. Contact For Key ([email protected])ID:681, Enter'' głosi napis na ekranie. Za odblokowanie systemu hakerzy zażądali stu bitcoinów wartych około 75 tysięcy dolarów, co wydaje się dość niewygórowaną ceną jak za zakładnika jakim jest jedno z większych miast Stanów Zjednoczonych. Po przelaniu pieniędzy hakerzy mieli oddać miasto z powrotem w ręce urzędników. ''Sprawa nie ma wpływu na usługi przewozu, ale otworzyliśmy bramki by pasażerowie jak najmniej ją odczuli'' powiedział rzecznik prasowy spółki obsługującej transport publiczny w San Fran Paul Rose. ''Z powodu trwającego właśnie śledztwa nie mogę podać żadnych dalszych szczegółów'' dodaje.
Środowisko graczy nie mieszkających w San Francisco ma ze sprawy generalnie niezły ubaw. Niektórzy śmieją się, że Ubisoft trochę przesadził ze swoją grą alternatywnej rzeczywistości (ARG - alternate reality game), inni są pod wrażeniem skali kampanii reklamowej Watch Dogs 2.
Mniej rozbawieni są mieszkańcy miasta, dla których taka sytuacja ''jest straszna''. Obywatele zwracają jeszcze uwagę, że ''nigdzie nie mogą czuć się bezpieczni''. Jak to ''nigdzie''? U nas nad Wisłą jesteśmy znakomicie zabezpieczeni przed atakiem na metro: w całej Polsce mamy tylko półtora lini! Metro i transport publiczny w San Francisco już działa normalnie. Pytanie tylko na jak długo? [źródło: cbs.com, theverge.comtheguardian.com, eurogamer.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze