Rosjanom zbiegł robot

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 20 Czerwiec 2016
  • Komentuj 1

I aint going back to prison man!

I aint going back to prison man!

Naukowcy z  rosyjskiej firmy Promobot nie chcą być gorsi niż ich zachodni koledzy i też tworzą inteligentne roboty. Problem w tym, że taki robot zdecydowanie woli żyć na wolności.  Jedną z najważniejszych rzeczy nad jaką pracują Rosjanie to zaprogramowanie swojej maszyny w taki sposób by ta była całkowicie autonomiczna i mogła samodzielnie przemieszczać się bez ingerencji ze strony człowieka. Zadanie chyba udało się zrealizować, bo rzeczony robot podjął już pierwszą próbę ucieczki.
Do incydentu doszło podczas prób robota. Jeden z odpowiedzialnych za ich przeprowadzenie inżynierów... zapomniał zamknąć bramę wyjazdową z ośrodka. Z takiej okazji nie mógł nie skorzystać Promobot, który wykrył ''lukę'' w zabezpieczeniach i postanowił pozwiedzać miasto Perm. Eskapada trwała około 40 minut, podczas których robotowi udało się pokonać oszałamiającą odległość 50 metrów zanim został schwytany. Podobno po prostu skończyła mu się energia. Jak zobaczyliście na filmie ucieczka robota wywołała spore zamieszanie. Na ''amatorskim'' wideo widać jak Promabot blokuje jedną z permskich ulic, a zdezorientowani stróże prawa nie za bardzo wiedzą jak z taką maszyną postąpić. ''Amatorski'' wziąłem w cudzysłów, gdyż istnieje silne podejrzenie, że w ucieczce robota pomagali pracownicy ośrodka badawczego.

Robotowi pomagał ktoś z wewnątrz?

Robotowi pomagał ktoś z wewnątrz?

Dlaczego mieliby to zrobić? A czego się nie robi dla sławy i popularności? Ich dzieło już niedługo stanie w szranki z maszynami stworzonymi przez zachodnie firmy. Będzie to miało miejsce podczas organizowanego we wrześniu przez TechCrunch konkursu Disrupt. Trochę viralowego marketingu na pewno im nie zaszkodzi. Zresztą Rosjanie są specjalistami w akcjach, w których za wszelką cenę chcą przekonać świat o tym jacy to są niesamowici. Jesteśmy właśnie świadkami jednej z nich? Bardzo prawdopodobne. Póki co ich Promobot jest świetny w autopromocji (ale tego można by się było spodziewać po nazwie), oprócz tego potrafi odpowiadać na zadane mu pytania oraz udzielać wskazówek dotyczących kierunku. Nie wiemy na razie jaka kara spotka robota za takie samowolne oddalenie. Może straci rolę w rosyjskich Avengersach?

Na ulicach panika ;)

Na ulicach panika ;)

[źródło: bbc.compopularmechanics.commashable.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze