Oculus Rift skradziony?

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 05 Maj 2014
  • Komentuj 6
oculus-rift O tym jak poważnie wielkie firmy podchodzą do potencjału technologii VR może świadczyć fakt, że firma Zenimax oskarżyła Oculus o kradzież własności intelektualnej. Obie strony właśnie rozpoczynają batalią sądową, która może ciągnąć się nawet latami.  Sprawa jest tym bardziej kontrowersyjna, że zamieszany w nią jest legendarny twórca  Dooma i współzałożyciel id Software John Carmack.
originalJohn Carmack to żywa legenda gier komputerowych.
Cała sprawa miała się zacząć w 2012 roku, kiedy to Palmer Luckey, założyciel Oculus VR,  skontaktował się z twórcą Dooma i Wolfensteina. Początkowo luźna współpraca przyniosła pierwsze próby z urządzeniem Oculus Rift. Zarówno Oculus VR jaki i Zenimax próbowały początkowo się dogadać proponując Zenimaxowi udziały spółki wykupionej ostatnio przez Facebooka. Nic jednak z tych negocjacji nie wyszło. Carmack, niegdyś pracownik spółki zależnej od ZeniMax, przeniósł się do Oculus VR gdzie stał się głównym odpowiedzialnym za rozwój virtual reality. Przedstawiciele ZeniMax zarzucają Carmackowi kradzież własności intelektualnej z czasów pracy w id Software i przeniesienie jej do Oculusa co miało pozwolić firmie na znacznie szybsze opracowanie urządzenia. zos_sample01 ''Nigdy nikt nie opatentował mojej pracy. Napisany przeze mnie kod należy do Zenimax, ale firma ta nie posiada praw do technologii VR'' broni się Carmack. Ze swej strony Oculus wszystkiemu zaprzecza mówiąc: ''to niefortunne, ale kiedy dochodzi do transakcji na taką skalę, ludzie pojawiają się znikąd ze swoimi absurdalnymi roszczeniami. Zamierzamy ostro bronić Oculusa i jego wynalazców w pełnym zakresie''. pnapgzdbrufurhqefawg Aż do teraz nie było większych kontrowersji w sprawie zakupu przez Facebooka technologii Oculus Rift. Jedynie na co zwracano uwagę to na ogromną kwotę jaką Mark Zuckerberg zapłacił za Oculus VR, w końcu nie codziennie wydaje się 2 miliardy dolarów. Co pozew sądowy może oznaczać dla projektu Oculus VR? Sprawa może ciągnąć się latami co może znacznie wpłynąć na produkcję oraz dystrybucję gogli, o których ostatnio huczy cały game'ingowy świat.

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze