Moderator okradł gracza – został ukarany

  • Autor: Patryk "PefriX" Manelski
  • Opublikowano: 21 Wrzesień 2018
  • Komentuj 3

Często zapominamy, że po drugiej stornie monitora też jest człowiek. Nie oznacza to jedynie, że powinniśmy brać pod uwagę uczucia takiej osoby. Należy również pamiętać, że nie znamy intencji rozmówcy. Może zdarzyć się, że ktoś zechce nas okraść. Przykładowo moderator gry.

Nie, to nie żarty. Taka sytuacja miała miejsce w Old School Runescape, za które odpowiada firma Jagex. Seria Runescape to zasłużone MMORPG-i, które aktualnie przeżywają drugą młodość. Wracajmy jednak do sedna sprawy. Kilka miesięcy temu, pewien gracz złożył zażalenie, że doszło do poważnego wycieku danych z serwerów gry. W efekcie stracił ponad 45 miliardów wirtualnej waluty.

Jego skarga została zignorowana przez graczy, którzy stwierdzili, że sam sobie był winien, bo nie zabezpieczył odpowiednio konta. Niektórzy zwracali uwagę, że pewnie oszukuje, chcąc wyłudzić wirtualne pieniądze. Okazało się jednak, że doszło do czegoś gorszego – jeden z moderatorów gry zorganizował przekręt i zwyczajnie okradł poszkodowanego.

Jed Sanderson, znany jako Mod Jed, wykorzystał przerwę techniczną w działaniu serwerów, aby zmodyfikować konta kilku graczy, w  tym tego, który zorientował się o utracie 45 miliardów wirtualnych monet. Moderator miał w sumie zagarnąć cyfrową kwotę ponad 100 miliardów monet, co przełożyć się miało na około 100 tysięcy dolarów.

To nie pierwszy wybryk tego moderatora. Zamieszany był również w esportowy przekręt w Runescape, gdzie jedna drużyna przeprowadzała ataki DDoS na przeciwników, aby wygrać w turnieju 20 tysięcy dolarów.

Wydarzyło się to rok temu i firma Jagex poinformowała, że nie miała wystarczających dowodów, aby móc bezsprzecznie oskarżyć Mod Jeda. W świetle ostatnich wydarzeń nikt jednak nie ma wątpliwości, że coś było na rzeczy. Firma oficjalnie zwolniła pazernego pracownika.

W normalnych okolicznościach deweloperzy MMORPG nie zwracają wirtualnej waluty graczom. W tym jednak przypadku ekipa Jagex postanowiła zrobić wyjątek i przywrócić konto gracza do poprzedniego stanu.

[Źródło: Reddit, PC Gamer, Resetera]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze