Minecraft Cię nauczy

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 22 Listopad 2017
  • Komentuj 3

Minecraft jako narzędzie edukacyjne? Tak to widzi Microsoft, który rusza z edukacyjną edycją swojej gry skierowaną głównie do nauczycieli. Oczywiście nie za darmo. 

Minecrafta można śmiało przedstawić jako jeden z najbardziej innowacyjnych pomysłów w sferze gier komputerowych ostatnich lat. Nie dziwota, że Microsoft zapłacił za prawo do niego 2,5 miliarda dolarów. Wydatek pewnie już dawno się zwrócił, ale nowy właściciel nie ustaje w poszukiwaniu kolejnych klientów. Gdzie Microsoft upatruje przyszłość Minecrafta?

W edukacji! Firma ocenia, że ich gra w jest już w różny sposób wykorzystywana siedmiu tysiącach szkół, dlaczego by więc nie stworzyć dla nich specjalnej edukacyjnej wersji? ''Nauczyciele wykorzystują Minecrafta żeby robić wiele rzeczy, wliczając w to naukę matematyki, przedmiotów ścisłych, religii czy poezji.'' mówi dla BBC Anthony Salcito odpowiedzialny w Microsofcie za edukację.

Gry nie czekają jakieś wielkie zmiany związku z Education Edition. Microsoft nie chce przekształcić jej w typowo edukacyjny produkt obawiając się, że gra straci to co w niej najważniejsze - przyjemność płynącą z rozgrywki, dzięki której nie trzeba nikogo,a dzieci w szczególności, zmuszać do odpalenia Minecrafta.

A teraz drogie dzieci zajrzymy do wnętrza oka.

A teraz drogie dzieci zajrzymy do wnętrza oka.

Dzięki temu możliwa będzie nauka geografii poprzez wirtualne zwiedzenie ruin starożytnych rzymskich Pompei  czy szybka wizyta do Egiptu by zbadać potężne piramidy. Fascynuje Cię biologia? Żaden problem! W Minecrafcie dokładnie odtworzono ludzkie oko do którego można wejść i zobaczyć z czego jest zbudowane. Wolisz chemię? Gra pozwoli Ci z bliska przyjrzeć się wiązaniom i molekułom rządzącym tym światem. Przykładów można mnożyć i mnożyć.

Nie taka chemia straszna...

Nie taka chemia straszna...

Wsparciem dla nowego Minecrafta jest stworzona z myślą o edycji edukacyjnej strona internetowa, na której nauczyciele mogą wymieniać się plikami, mapami i projektami jakie stworzyli wraz ze swoimi podopiecznymi co pozwoli na wykorzystywanie ich pomysłów na całym świecie. Nie obędzie się oczywiście bez pewnych kosztów ze strony szkoły. Microsoft chciałby, żeby placówki płaciły rocznie około 5 dolarów za każdego ucznia i nauczyciela korzystającego z ich platformy.

Kiedy do gry chcemy zaprosić całą szkołę to suma robi się naprawdę duża. Nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie Minecraft: Education Edition trafi do uczniów i nauczycieli. Microsoft chciałby rozpocząć beta testy jeszcze tego lata. Nikt nie planuje zastąpić kredy i tablicy grą komputerową, ale specjaliści wierzą, że tym projektem ''wnoszą dodatkową wartość'' do nauczania.

[źródło: wsj.combbc.comtheverge.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze