Last Tree Standing

  • Autor: Kamila Zielińska
  • Opublikowano: 03 Luty 2018
  • Komentuj 9

Przyznam, że juz jakiś czas temu słyszałam o projekcie Ostatnie Drzewo. Do tej pory nie dociekałam jednak szczegółów. Sprawą zainteresował się jednak sam Mojang odpowiedzialny za Minecrafta, a to właśnie kwadratowy świat został ostatnim narzędziem w lini obrony Parku Białowieskiego.

Piękne, dziko zachowane tereny polsko-białoruskiej puszczy zmagają się z ingerencją człowieka. Jedynie 17% terenu całego lasu objęte jest przepisami parków narodowych. Co więc broni dziedzictwo UNESCO przed unicestwieniem? Nic.

Półgodzinny film z udziałem Borysa Szyca jest częścią kampanii Do Ostatniego Drzewa. Czym jest drzewo? Dlaczego te żywe organizmy są tak istotne dla naszego życia? I czemu nasza koegzystencja jest zagrożona? 

Człowiek przyjał sobie za punkt honoru przejęcie kontroli nad wszystkim. Pogodą, naturą, zwierzętami. Ingerując w naturalne procesy dotyczące życia lasów zaburzamy ich dynamike. Martwe drzewo służy środowisku jako dom dla setek owadów, jako miejsce rozwoju kolejnych organizmów fauny i flory. A nie ograniczamy się do martwych drzew. Puszcza Białowieska padła ofiarą ludzi i wycinki.

Ok, ale o co chodzi, zapytacie? O korniki właściwie. Dokładnie kornika drukarza, którego wzmożoną aktywność obserwują leśnicy i specjaliści od ekosystemów. Rozwiązaniem została wycinka sanitarna, która dużo groźniej niż sam kornik zaburza życie puszczy. Martwe drzewa nie, ścięte tak.

Leśnicy w kraju mają masę roboty, nadwyżki jednych rodzajów drzew nad drugimi, obserwacja naturalnych procesów ekosystemowych, to wszystko jest absolutnie niezbędne by wspierać lasy. Podjęto jednak decyzję, o wycięciu drzew świerkowych w samym centrum terenu wpisanego w UNESCO. I tu wpada Greenpeace i ich działania ochronne. W tym równiez Minecraft. 

Na stronie ostatniedrzewo.pl możecie odnaleźć ''kopię zapasową'' Puszczy Białowieskiej. Pobrać mapę, przejść się wirtualnie po jej terenie i spróbować zrozumieć ludzi silnie związanych z lasem i jego życiem. Tam również prowadzona jest cała kampania od wspierania Leśnych Patroli do podpisywania petycji organizacji ekologicznych. 

Polskim projektem The Last tree Standing zainteresowały się już zagraniczne portale PCGamesN Adweek, a teraz sam Minecraft.net. Cały świat pochyla się nad naszymi białowieskimi drzewami. Pochylmy się nad ich losem i my!

Przy okazji widzimy, jak gry stają się wspaniałym narzędziem do nauki. Minecraft służy u nas w kraju również do nauki programowania dla najmłodszych. Gry mają ogromny potencjał i to ogromnie cieszy, jednak nie zapomnijcie podpisać apelu dotyczącego ochrony Puszczy!

[Źródła: minecraft.netostatniedrzewo.plyoutube.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze