Które apki są bezpieczne?

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 28 Październik 2016
  • Komentuj 0
amnesty-international-logo 11 największych i najbardziej popularnych aplikacji, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną komunikację, zostało sprawdzonych przez Amnesty International (AI) pod kątem ich bezpieczeństwa, ochrony prywatności i wolności słowa. Skype, Snapchat, Viber czy Facebook Messenger - te apki zna każdy. Jeśli zobaczyć jakie aplikacje mamy zainstalowane na telefonach to w zdecydowanej większości znaleźlibyśmy co najmniej jedną z nich. Coraz rzadziej komunikujemy się za pomocą smsów, łatwiej jest wysłać komuś wiadomość na jednym z programów służących do komunikacji. Tylko czy wiadomości wysyłanie za ich pomocą są bezpieczne? Kto, oprócz nadawcy i odbiorcy, ma do nich dostęp? Jak trudno niepowołanym osobom byłoby przechwycić naszą korespondencję? Te wszystkie pytania postawiła sobie Amnesty International, czyli największa na świecie organizacja zajmująca się propagowaniem praw człowieka. 30e09e3f-318a-4118-a0d7-837a2d3096ac Okazuje się, że najbezpieczniejszą apką z jakiej korzystamy jest Messenger, który uzyskał wynik 73 punktów na 100 możliwych. Facebook bardzo dużo, żeby szanować prawa swoich użytkowników i używa zaawansowanych algorytmów szyfrujących, a o wszystkich zmianach informuje odpowiednio wcześniej. Nieco niżej AI oceniło usługi Apple'a oceniając je na 67 punktów. Mniej punktów niż Facebookowi przyznano dlatego, że Apple nie ma w zwyczaju informować swoich użytkowników, kiedy połączenie jest bezpieczne, a kiedy nie. Od konkurencji trochę odstaje Google ze swoimi Allo, Duo i Hangouts, którym przyznano 52 punkty. Taki, a nie inny wynik wiąże się z tym, że Google nie ma zazwyczaj oporów z ujawnieniem prywatnych danych stronie rządowej, o ile dostanie oficjalną prośbę ze strony organów ścigania.

Skype bardzo słabo radzi sobie z ochroną naszych dancych

Skype bardzo słabo radzi sobie z ochroną naszych danych

Znacznie gorzej spisuje się Skype, który zasłużył jedynie na 40 punktów. Mimo tego, że z aplikacji należącej do Microsoftu korzysta około 300 milionów ludzi na całym świecie, jego zabezpieczenia przez wglądem niepowołanych osób pozostają, zdaniem Amnesty International, bardzo słabe. Najgorzej w rankingu, zdobywając okrągłe 0 punktów, wypadli jednak Chińczycy z aplikacją WeChat. Tecent czyli firma, do której należy Riot Games, nie spełniła żadnego kryterium stawianego przez AI. Chińska firma nie ma też żadnych problemów z przekazywaniem chińskim władzom informacji o swoich użytkownikach. Cały raport Amnesty International możecie zobaczyć tutaj, niestety nie ma wersji w języku polskim. [źródło: amnesty.org]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze