Konwencja Genewska w sieci

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 15 Luty 2017
  • Komentuj 2

Smith chciałby nowej Konwencji Genewskiej

Smith chciałby nowej Konwencji Genewskiej

Dziś wojna w internecie może zadać podobne straty co spotkanie żołnierzy na polu bitwy. Microsoft zgłosił propozycje utworzenia Cyfrowej Konwencji Genewskiej, która chroniłaby, przede wszystkim, internetowych cywilów. Zdaniem Brada Smitha, obecnego szefa Microsoftu, należałoby powołać międzynarodowe ciało, które dbałoby o bezpieczeństwo i prawa wszystkich ludzi korzystających z internetu. To właśnie przed owym ciałem odpowiadałby państwa, które dopuszczałby się cyberataków. ''Potrzebna nam Cyfrowa Konwencja Genewska, która zobowiązywałaby rządy do wprowadzenia norm potrzebnych do ochrony cywilów w czasach pokoju'' napisał Smith na blogu Microsoftu. W jego wizji taka organizacja miałaby prawo wglądu do zarówno archiwów państwowych jak i prywatnych firm oraz upubliczniać informacje o udokumentowanych atakach.

Wizja Smitha w sześciu punktach

Wizja Smitha w sześciu punktach

Kolejną sprawą, o jakiej mówi Smith, to konieczność utrzymania przez internetowe firmy całkowitej neutralności w przypadku cyber konfliktów. ''W świecie gdzie nacjonalizm rośnie w siłę, w przypadku cyberbezpieczeństwa sektor IT musi działać tak, jakby był neutralną, cyfrową Szwajcarią'' dodaje Smith. Szef Microsoftu wskazuje na Władymira Putina i Donalda Trumpa jako tych, którzy mają największe szanse na zawarcie takiego porozumienia, które ''zakazałoby sponsorowanego przez państwo hakowania wszystkich cywilnych aspektów naszej ekonomii i politycznej infrastruktury''. Smith wskazuje, że omawiane przez niego ciało mogłoby działać przy Międzynarodowej Agencji Energii Jądrowej, części ONZ, która dba dziś o nierozprzestrzenianie się technologii nuklearnej. Problem sponsorowanych przez państwo ataków hakerskich jest słabo opisany w prawie międzynarodowym. Właściwie nie istnieje jedno prawo, a kraje działają na zasadzie zawieranych ze sobą porozumień, jak choćby to między USA, a Chinami z 2015 roku, które w teorii zakazuje obu państwom hakowania firm w celu wykradzenia własności intelektualnej.

Wojny toczą się dziś także w internecie!

Wojny toczą się dziś także w internecie!

[źródło: thenextweb, reuters.com, microsoft.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze