Junta blokuje Tropico

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 05 Sierpień 2014
  • Komentuj 2
http://youtu.be/938yiqvaTTM Rządząca od 3 miesięcy w Tajlandii wojskowa junta boi się, że najnowsza gra studia Kalypso Media Tropico 5 może destabilizująco wpłynąć na sytuację polityczną kraju. Dlatego miejscowe Ministerstwo Kultury wprowadziło całkowity zakaz dystrybucji gry w całym kraju.  22 maja tego roku szef tajlandzkiej armii Prayuth Chan-ocha obalił demokratycznie wybrane władze i ustanowił w kraju rządy wojska pod nazwą Krajowa Rada Pokoju i Porządku. Oczywiście zaraz potem nowe władze zakazały mediom przekazywać społeczeństwu jakiekolwiek negatywne informacje dotyczące wojskowych. Ci, którzy nie dostosowali się do nowych wytycznych mogli na wiele lat trafić za kratki. ''Jesteśmy zawiedzeni słysząc, że Tropico 5 nie będzie wydane w Tajlandii'' napisał szef sprzedaży Kalypso Simon Hellwig w oświadczeniu w związku z tą sprawą. ''Tropico 3 i 4 cieszyły się sporym powodzeniem w tym kraju i choć marka Tropico nie zawiera żadnego prawdziwego elementu politycznego to scenariusze i zawartość jest dostarczana za pomocą nietuzinkowego języka i z impertynenckim humorem''.

t_tropico5_cinematic_teaser

Tajlandzki dystrybutor gry studio New Era w informacji od urzędu cenzorskiego dowiedział się, że w Tropico 5 znajdują się elementy które mogą '' mieć wpływ na pokój i ład publiczny w kraju''. Choć nie sprecyzowano o jaką zawartość dokładnie chodzi, napisano jedynie że ukazanie się gry ''nie jest właściwe w obecnej sytuacji''. A co takiego może uwierać rządzących wojskowych? W Tropico 5, tak jak w poprzednich odsłonach gry, wcielamy się w postać El Presidente rządzącego małą karaibską wysepką od czasów kolonialnych, poprzez II Wojnę Światową, aż po czasy współczesne. Gracz samodzielnie wybiera ścieżkę jaką podążyć ma jego kraj i w jaki sposób będą żyć jego obywatele. w 2011 roku Kalypso wypuściło dodatek do 4 części gry pod, jak się okazuje, proroczym tytułem ''Junta''. Może właśnie dlatego tak niechętnie nowe władze patrzą na 5 odsłonę Tropico?

Tropico-51

Inny z szefów Kalypso Stefan Marcinek szczerze ubolewa nad wprowadzonym zakazem i dodaje, że studio dołoży wszelkich starań czy znieść zakaz dystrybucji gry w Tajlandii. ''Sytuacja ta do bólu przypomina sytuację z gry kiedy El Presidente wydaje jeden ze swoich edyktów'' dodaje sfrustrowany. Na pewno nie jest to ani pierwszy, ani ostatni raz kiedy rząd danego kraju wprowadza ograniczenia dotyczące sprzedaży gier. W podobnej sytuacji znajdują się Chińscy gracze, których rząd chce za wszelką cenę kontrolować w co i jak grają ich obywatele. Na ile to będzie skuteczne? Zakaz dystrybucji wcale nie oznacza przecież, że nikt w Tajlandii w Tropico 5 nie zagra. Nie oszukujmy się, w dobie internetu wszystko jest dostępne - legalnie bądź nie. Tropico 5 jest dostępne od maja na komputerach PC oraz konsolach Xbox 360 i PlayStation 4.

nws_1

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze