High-endowy wyścig

  • Autor: Mateusz Łysoń
  • Opublikowano: 13 Maj 2017
  • Komentuj 0

Najpierw Tesla, a potem Edison?

Najpierw Tesla, a potem Edison?

Kolejna seria kart Nvidii zostanie wyposażona w nowy procesor graficzny ''Volta'', pamięć GDDR6 będzie tańszym odpowiednikiem modułów HBM2, a 12- i 16-rdzeniowe procesory AMD będą rywalizować z nadchodzącymi SkyLake-X.

Tesla Volta 100

Radeon czy Nvidia? Takie pytanie zadają sobie nawet projektanci komputerów do zadań specjalnych, bo teraz wybór pomiędzy nadchodzącą Teslą Voltą 100, a Radeonem Pro Duo, będzie zdecydowanie trudniejszy. Nowa karta graficzna Nvidii (jak w przypadku Tesli P100) będzie przeznaczona do superkomputerów. Dzięki zastosowaniu nowych procesorów Tensor Cores i ulepszeniu jednostek ''CUDA'' jej przewaga będzie polegać na znacznie szybszych obliczeniach matematycznych oraz działaniami związanymi ze sztuczną inteligencją.

Ogromny skok technologiczny względem GeForce GTX 1080Ti

Ogromny skok technologiczny względem GeForce GTX 1080Ti

Dla zwykłych śmiertelników nowe procesory graficzne zostaną z pewnością osłabione, ale nie zmienia to faktu, że architektura Volta wyprze Pascala i przyniesie ze sobą wiele usprawnień. Przy dzisiejszych zapotrzebowaniach na kości pamięci nie wiadomo, jakie moduły zostaną zaimplementowane w nowej serii kart graficznych Nvidii. Możemy spekulować, że pamięć HBM będzie przeznaczona do najdroższych modeli, a GDDR6 i GDDR5X znajdą swoje miejsce w niższym segmencie cenowym.

Pamięci GDDR6

Podczas tegorocznej imprezy GTC przedsiębiorstwo SK Hynix zaprezentowało pierwsze pamięci GDDR6. Nowe kości będą oferować dwukrotnie większą pojemność (8-16Gb) i szybkość transferu względem swoich poprzedników. Ponadto zostaną wyposażone w 256-bitową szynę o przepustowości 512 GB/s i będą pracować przy niższych napięciach.

Dokładne porównanie obu wersji

Dokładne porównanie obu wersji

GDDR6 będzie tańszym odpowiednikiem HBM2, ale różnica wydajności pomiędzy nimi nie będzie ogromna. Nowa generacja pamięci z pewnością pojawi się w nadchodzącej serii kart graficznych Nvidii, ale osobiście ciekawi mnie, czy zobaczymy ją również na laminatach układów Vega od AMD.

High End CPU w wykonaniu AMD

Do tej pory pojawiło się wiele przecieków na temat 12- i 16-rdzeniowych układów w architekturze Zen, ale dopiero teraz otrzymaliśmy konkrety. W bazie danych SiSoftware pracownicy serwisu VideoCardz doszukali się wpisów o nowej platformie AMD Whitehaven. Znalazły się w niej dwa procesory 16-rdzeniowe i 32-wątkowe o taktowaniu 3,1 GHz w trybie standardowym i 3,6 GHz w trybie Boost. Big Ryzen CPU Wygląda na to, że ''czerwoni'' szykują całkowicie nową serię procesorów, ponieważ odnaleziono również układ z 12 rdzeniami/24 wątkami z taktowaniem sięgającym 2,7 GHz w trybie podstawowym i 3,2 GHz w trybie Boost. W obydwu przypadkach dalsza specyfikacja jest nieznana, ale wszystko wskazuje na to, że AMD chce stworzyć procesory, które mają konkurować z nadchodzącymi układami Skylake-X. [źródło: pcgamesn.com, wccftech.com, nvidia.com, wccftech.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze