APU od czerwonych

  • Autor: Mateusz Łysoń
  • Opublikowano: 30 Październik 2017
  • Komentuj 2

Długo czekaliśmy, ale było warto. AMD przeprowadziło oficjalną premierę pierwszych dwóch układów APU z rodziny Ryzen Mobile. Wygląda na to, że monopol Intela na rynku mobilnych procesorów dobiegnie końca jeszcze w tym roku.

Nowe układy pod nazwą „AMD Ryzen processor with Radeon Vega Graphics” zostały wyprodukowane w 14 nm procesie technologicznym z wykorzystaniem tranzystorów FinFET za pomocą łącza Infinity Fabric. To układy SoC, w których  skład wchodzi dwukanałowy kontroler pamięci DDR4, czterordzeniowy procesor z obsługą SMT w mikroarchitekturze Zen, system kodowania i dekodowania wideo oraz układ graficzny Vega.

Oba procesory odznaczają się tym samym (konfigurowalnym) TDP na nominalnym poziomie 15 W, czterema rdzeniami i ośmioma wątkami oraz wielkością pamięci drugiego i trzeciego poziomu wynoszącą kolejno 2 i 4 MB. Jak możecie zauważyć, Ryzen 7 2700U przewyższa Ryzen 5 2500U taktowaniem bazowym i boost, ilością jednostek obliczeniowych Vega oraz taktowaniem rdzenia graficznego. Poniżej widnieją wyniki w testach syntetycznych, z których można wywnioskować, że model 2700U (w większości tzw. zastosowań profesjonalnych) przewyższfa najnowszego Core i7 8550U.

Technologia zarządzania zasilaniem i taktowaniem w nowych układach AMD to ulepszone rozwiązania znane z poprzedniej serii Ryzenów oraz Epyc. Wśród nich znajdziemy centralny kontroler zasilania, łącze SCF oraz mechanizm, który dostosowuje taktowanie w zależności od zasilania, obciążenia i temperatury procesora. Jest on wykorzystywany przez (opcjonalną) funkcję mXFR, która odpowiada za przyspieszanie układu zależnie od panujących warunków. Ponadto w jądro zostały wbudowane regulatory LDO znane z serwerowej serii, które (w skrócie) obniżają napięcie, czyli pobór energii, który przełoży się na dłuższą pracę baterii.

[źródło: techpowerup.comamd.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze