Google zabije A.I

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 09 Czerwiec 2016
  • Komentuj 0

Wszyscy na AI skorzystamy, ale uwaga na bunt!

Wszyscy na A.I skorzystamy, ale trzeba pamiętać o ewentualnych konsekwencjach

Mamy rok 2065. W wyniku rewolucji robotów rasa ludzka jest prawie na wymarciu. Maszyny zbuntowały się i opanowują świat. Właśnie takiemu scenariuszowi chce zapobiec Google. Coraz więcej naszych urządzeń korzysta z jakieś formy sztucznej inteligencji - telefony, samochody, drony, wszystkie te wynalazki będą coraz bardziej polegać na A.I. Generalnie to super sprawa, ale jeśli nie chcemy dopuścić do katastrofy to warto by jakoś się zabezpieczyć przed ewentualnym buntem. Laurent Orseau z DeepMind oraz Stuart Armstrong z Future of Humanity Institute na uniwersytecie w Oxfordzie pracują nad ''guzikiem bezpieczeństwa'', który pozwoli ludziom na kontrolowanie maszyn nawet w przypadku ich ''buntu''. Teraz możemy się śmiać bo bunt A.I może polegać co najwyżej na obrzucaniu ludzi mięsem w mediach społecznościowych, ale Google i należące do niego DeepMind problem traktują serio. Dlatego już teraz naukowcy pracują nad rozwiązaniami, które zawsze i wszędzie pozwolą nam na wyłączenie takiego robota przyszłości.

Nie dziś, nie jutro ale wizja z filmów sci-fi może się ziścić

Nie dziś, nie jutro ale wizja z filmów sci-fi może się ziścić

Jako przykład podają zaprojektowanego w 2013 bota, który miał grać w Tetrisa. Robot korzystał ze sztucznej inteligencji i miał być absolutnym mistrzem tej gry i nigdy nie przegrywać. Eksperyment po części się udał, bo robot w Tetrisa nigdy nie przegrał... ale dlatego, że nauczył się pauzować grę - jeśli coś szło po jego myśli zwyczajnie zatrzymywał rozgrywkę i nie uruchamiał jej dalej. Wszystko po to by nie zaznać goryczy porażki. W tym wypadku do Terminatora jeszcze daleko, ale pogadamy za 50 lat. Naukowcy mówią, że największym problemem jest takie zaprojektowanie A.I żeby nie nauczyło się omijać zaprogramowanych weń wentylów bezpieczeństwa. ''Najważniejsza jest zdolność do całkowitego wyłączenia systemu ponieważ zawsze istnieje możliwość, że samouczacy robot znajdzie sposób na odcięcie się od kontroli człowieka'' napisał Noel Sharkey z University of Sheffield. Zdaniem naukowców najlepszym sposobem było by takie zaprogramowanie sztucznej inteligencji w taki sposób, żeby ta zdawała sobie sprawę, że coś z nią nie tak i automatycznie się wtedy wyłączała. Do tego jednak jeszcze daleka droga.

Człowiek zawsze musi mieć ostateczne zdanie!

Człowiek zawsze musi mieć ostateczne zdanie!

[źródło: forbes.comengadget.com. bbc.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze