Co w sieciówkach piszczy #25

 • Autor: Patryk "PefriX" Manelski
 • Opublikowano: 09 Kwiecień 2018
 • Komentuj 5

Moi drodzy! Zamiast czytać poniższe zestawienie wydarzeń z minionego tygodnia, wskakujcie na rower. Nie wiem jak u Was, ale u mnie pogoda jest piękna i zachęcą, aby trolle pod mostami i nerdy z piwnic wybyły na świeże powietrze.

Wiecie, ”real life”, gdzie nie musicie mieć najnowszej karty graficznej, by obraz był w 4K i ponad 60 FPS-ach! Jedyną wymówką na niewychodzenie jest brzydka pogoda – słyszałem bowiem, że nie we wszystkich krańcach Polski jest tak ładnie jak u mnie, w Sosnowcu.

Jeśli zatem nie możecie wyjść, bo brzydko itd., to łapcie menu tego, co dzisiaj opisuję:

 1. Paragon powróci dzięki fanom!

 2. Fortnite pokonuje Minecrafta!

 3. Path of Exile: Royale wróci na stałe

 4. PUBG Corp pozywa chińskie klony

 5. Overwatch i battle royale? Może kiedyś

 6. Battle for Azeroth z datą premiery!

 7. World of Warcraft w Family Guy…

 8. Ultima Online za darmo!

 9. Darmowe battlegroundy i Morrowind w sklepie The Elder Scrolls Online

 10. LawBreakers ”umarło”…


1. Paragon powróci! Wszystko dzięki fanom oraz Epic Games

Niedawno zamknięta MOBA (serwery nadal działają – dostępne są do 26 kwietnia) zostanie wskrzeszona przez graczy. Project Paragon już ruszył i wszyscy chętni mogą zgłosić się do pomocy przy przywracaniu gry do życia lub przy testowaniu. Rozgrywka ma być identyczna co w przypadku oryginału.

A co ma do tego Epic Games? W zasadzie nic, dali jedynie ciche przyzwolenie, udostępniając assety z gry za darmo wszystkim zainteresowanym. Czy Project Paragon skończy tak samo jak pierwowzór? Zobaczymy! Stronę projektu znajdziecie tutaj.

C:\Users\Patryk\Desktop\Co w sieciówkach piszczy #25\eric-terry-paragon-phase-shadowlynx-5.jpg


2. Fortnite pobiło Minecrafta i na telefonach zarobiło 15 milionów dolarów

Nie ma się czemu dziwić, że Epic Games zamknęło Paragon, jak ich darmowy battle royale podbija rynek. Według statystyk firmy Matchmade, Minecraft mocno stracił na popularności na Youtubie. Odwrotnie proporcjonalnie do jego spadku, Fortnite BR wybił się, stając się aktualnie najpopularniejszą grą na tej platformie.

Jakby tego było mało, dowiadujemy się, że w miesiąc po premierze Fortnite BR na urządzeniach mobilnych z systemem iOS, produkcja zarobiła 15 milionów dolarów. Strach pomyśleć co będzie, gdy tytuł pojawi się na Androidach…


3. Path of Exile: Royale powróci na stałe!

Żart z okazji 1. kwietnia przyjął się tak dobrze, że GGG zamierza na stałe wprowadzić battle royale do swojej mega popularnej produkcji. Deweloperzy nie wiedzą jednak, czy będzie dostępny w formie sezonowego trybu, ligi, czy też jako oddzielna gra. Kiedy? Twórcy również nie podają żadnej daty, bowiem najpierw chcieliby skupić się na zbalansowaniu zabawy. W ciągu 31 godzin, podczas których PATH OF EXILE: ROYALE było dostępne, okazało się, że niektóre umiejętności są „nieco” przesadzone.


4. PUBG Corp pozywa chińskie klony Playerunknown's Battlegrounds

To nie żart, deweloperzy odpowiedzialni za PUBG złożyli wniosek do sądu w Północnej Kalifornii, pozywając chińskiego giganta, czyli NetEase. Chodzi o dwie, mobilne produkcje, który wyszły z ich warsztatu: Knives Out oraz Rules of Survival.

Obie produkcje podobno są łudząco podobne do PUBG - korzystają z praktycznie identycznych grafik, czy udźwiękowienia. W lipcu rozpocznie się sprawa w sądzie i wtedy przekonamy się, czy walka o prawa autorskie z chińską firmą ma jakikolwiek sens – tamten kraj znany jest z luźnego podejścia do tematu.

C:\Users\Patryk\Desktop\Co w sieciówkach piszczy #25\notice_thumbnail_1499405882669-1050x560.jpg


5. Overwatch również otrzyma battle royale?

Kiedyś może tak. Jeff Kaplan jest podekscytowany taką myślą i podobno złożył odpowiednią propozycję szefostwu. Niemniej niczego nie obiecuje i zwraca uwagę, że zaimplementowanie czegoś takiego w Overwatch nie byłoby łatwe. Hero shooter Blizzarda nie posiada możliwości wymiany broni, do tego bohaterowie mają indywidualne umiejętności.

Ciężko byłoby to wszystko zbalansować oraz stworzyć tak, by miało charakter Overwatch. Innym utrudnieniem są mapy – w ich grze są raczej małe i ciasne, a battle royale opiera się na dużych przestrzeniach. Zatem fajnie by było, gdyby coś takiego się pojawiło, ale na pewno nie w najbliższym  czasie.

C:\Users\Patryk\Desktop\Co w sieciówkach piszczy #25\uly0tgyaldtgyoxv0xsf.jpg


6. Battle for Azeroth już 14 sierpnia!

Najnowszy dodatek do World of Warcraft pojawi się ósmego miesiąca, czyli nieco wcześniej, niż zakładano. Poza tym, wiemy co będzie zawierała fizyczna edycja kolekcjonerska rozszerzenia: dwie powieści w jednej książce o przeciwnych stronach konfliktu, a do tego dwustronny emblemat! Nie zabraknie również cyfrowych dóbr.

C:\Users\Patryk\Desktop\Co w sieciówkach piszczy #25\3.jpg


7. World of Warcraft pojawiło się w Family Guy.

Stacja FOX zapowiadała, że odcinek z okazji 1. Kwietnia będzie specjalny i związany z królem MMORPG. Fani spodziewali się czegoś unikatowego oraz wyjątkowo, a wyszło, jak wyszło. Zresztą, nie będę spoilerował, zobaczcie sami…


8. Ultima Online otrzymuje opcję Free-to-Play

 To nie żart, legendarny MMORPG, protoplasta gatunku, po latach otrzymuje możliwość darmowego grania. Aktualizacja Endless Journey sprawia, że nowe konta lub osoby, którym skończyła się subskrypcja, mogą dalej grać w Ultima Online.

Ograniczenia się są ogromne, a darmowa zawartość całkiem spora. Grać można do rozszerzenia ”Stygian Abyss”. Sytuacja gorzej wygląda, jeśli chodzi o ekonomię (sporo ograniczeń) oraz budowanie (brak własnych domków). Nie jest źle, ale jeśli ktoś planuje swoją przygodę z tym tytułem, to szybko zaopatrzy się w abonament.

C:\Users\Patryk\Desktop\Co w sieciówkach piszczy #25\2800.jpg


9. W The Elder Scrolls Online battlegroundy będą dla każdego, a Morrowind trafi do Crown Store!

Taką małą rewolucję przygotowało ZeniMax. Po debiucie dodatku Summerset, co będzie miało miejsce 21 maja (PC) i 5 czerwca (PS4/XOne), pola bitewne zostaną udostępnione każdemu graczowi. Nie trzeba będzie posiadać rozszerzenia Morrowind! Co ciekawe, wspomniany dodatek stanie się częścią podstawowej wersji gry.

Jeśli zatem nowi gracze nabędą TESO, to otrzymają w pakiecie Morrowind. Warto jednak zaznaczyć, że oferta będzie aktywna PO premierze Summerset. Ze sklepów wycofywana  jest edycja The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited, ale jeśli ją kupicie, to nie otrzymacie Morrowinda, dlatego uważajcie, co robicie i uważnie czytajcie.

Na koniec wspomnę, że sam Morrowind trafi również do Crown Store, więc gracze będą mogli nabyć rozszerzenie za walutę premium lub otrzymać je za darmow w ramach abonamentu ESO Plus.


10. LawBreakers ”umarło”, twórcy robią nową grę

Ekipa Boss Key przyznała, że ich hero shooter nie wyszedł i nie cieszy się popularnością. Nie ogłaszają zamknięcia serwerów, ale zapowiadają, że gra na ten moment nie będzie rozwijania (wspierana ma być dalej). Pracują bowiem nad nowym projektem, który niedługo wszystkim ogłoszą. A co z LawBreakers? Możemy spodziewać się przejścia na Free-to-Play, chociaż nie wiadomo kiedy. Boss Key planuje spróbować tchnąć w grę drugie życie, ale na wszystko potrzeba czasu.

C:\Users\Patryk\Desktop\Co w sieciówkach piszczy #25\Lawbreakers.0.jpg


Tym akcentem kończymy dzisiejsze podsumowanie tygodnia. Dziękuję wszystkim za uwagę, kłaniam się nisko i zmykam pojeździć na rowerze! Do zobaczenia za tydzień.

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze