Charakterystyka polskiego gamingu - w co gramy?

Rynek gier komputerowych należy obecnie do najszybciej rozwijających się rynków na świecie. Nie inaczej sytuacja wygląda w Polsce, i choć wciąż pozostajemy nieco w tyle za zachodem, to ta różnica staje się z roku na rok coraz mniej zauważalna. W jakie gry najchętniej grają Polacy?


Historia polskiego gamingu

Początki polskiego gamingu były bardzo ciężkie, a rynek rozwijał się u nas znacznie wolniej niż na zachodzie, głównie przez fakt pozostawania Polski pod silnym, wieloletnim wpływem Związku Radzieckiego. Premiery gier oraz sprzętu często miały miejsce znacznie później niż w reszcie świata –  o ile producenci w ogóle decydowali się na dotarcie do polskiego gracza. Przez trudności w wymianie informacji ze światem, nowinki z branży gier umykały Polakom, przez co wielu z nas traktowało komputery klasy Commodore 64 czy Amiga bardziej jako ciekawostkę niż coś, co warto kupić, zwłaszcza, że ceny tych urządzeń jak na ówczesne polskie realia były dla wielu graczy po prostu nieosiągalne.

Sytuacja diametralnie zmieniła się po upadku Żelaznej Kurtyny. Wtedy to dwaj Polacy korzystając z możliwości tworzenia własnych przedsiębiorstw, założyli firmę BobMark International i zaczęli importować z Tajwanu klona japońskiej konsoli NES, zwanej Pegasus. Szybko znaleźli się tacy, którzy skuszeni wizją łatwego zarobku postanowili tworzyć podróbki nowego produktu, w efekcie czego rynek został zalany przystępnymi cenowo „pegazusami” znanymi między innymi pod nazwą Terminator. W połączeniu z łatwo dostępnymi pirackimi kartridżami, które można było dostać na pierwszym lepszym bazarze, Terminatora niewątpliwie można uznać za produkt, który przyczynił się do popularyzacji rynku gier w Polsce. Nikomu nie trzeba chyba przedstawiać dziarskiego hydraulika Mario, któremu pomagaliśmy w uratowaniu księżniczki z łap podstępnego smoka, czy gry Battle City, w której broniliśmy orzełka przed jego odstrzeleniem przez nieprzyjacielskie czołgi.

Później było już tylko lepiej. Na polski rynek trafiły konsole PlayStation, pierwsze współczesne komputery osobiste, internet gościł w coraz większej ilości gospodarstw domowych. Jeśli jednak ktoś w dalszym ciągu nie mógł pozwolić sobie na zakup sprzętu do grania, mógł udać się do jednej z kafejek internetowych, które wyrastały w tym okresie jak grzyby po deszczu. To tam Polacy mogli grać ze znajomymi w takie kultowe tytuły jak Counter Strike 1.6 i Quake na PC czy Tekken i FIFA na konsole.

Gry popularne w Polsce – w jakie tytuły gramy najchętniej?

Wiele współcześnie popularnych na świecie gier cieszy się również ogromną sympatią wśród polskiej społeczności. Nikogo nie zdziwi więc, jeśli w gronie najpopularniejszych w Polsce tytułów wymieni się MinecraftaGTA VWorld of WarcraftPUBGa, czy naszego rodzimego Wiedźmina, za którego odpowiedzialny jest CD Projekt Red.

Nie mniej jednak istnieje szereg tytułów, które na naszym rynku zyskały popularność znacznie większą, niż w innych krajach. Jedną z takich gier może być Tibia, czy operująca na podobnym koncepcie dwuwymiarowego, prostego graficznie MMO polska produkcja Margonem. Swego czasu ogromną popularnością cieszyły się też skoki narciarskie Deluxe Ski Jump oraz strategia turowa Heroes of Might and Magic III – wielu graczy wciąż z sentymentu wraca do tych niezwykle grywalnych tytułów. Nikomu chyba nie trzeba też przedstawiać serii gier RPG Gothic, znanej przede wszystkim z charakterystycznego polskiego dubbingu. Chętnie gramy też w gry przeglądarkowe, jak chociażby Plemiona, Travian, OGame, czy Shakes & Fidget.

Rynek gier to również zyskująca popularność scena esportu. Proplayerzy wybierają tytuły pozwalające na rywalizację z graczami z całego świata w celu dostania się na jeden z prestiżowych turniejów, gdzie do wygrania czekają zwykle ogromne sumy pieniędzy. W Polsce wybór najczęściej pada na gry takie jak League of Legends, DoTA 2, Hearthstone, Overwatch, czy CS: GO, w którym nasi rodacy odnoszą na arenie światowej ogromne sukcesy.

Wiele ze wspomnianych tytułów znajdziesz na G2A.COM, gdzie resellerzy umożliwiają bezproblemowe kupno gier w konkurencyjnych cenach.


Podsumowanie

Mimo trudnych początków, polski rynek gier nie ustępuje już w znacznym stopniu temu zachodniemu. Polacy wygrywają turnieje esportowe, grają w produkcje cieszące się popularnością na świecie, a także tworzą gry, które podbijają rynek światowy, czego najlepszym przykładem jest Wiedźmin 3 okrzyknięty przez wiele zagranicznych serwisów najlepszą grą RPG wszechczasów. Polscy gracze niewątpliwie doświadczają obecnie najlepszego okresu gier w historii – oby trwał jak najdłużej.


Tekst partnerski


 

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze