Gry zawitają do Rio

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 08 Kwiecień 2016
  • Komentuj 1

Czy Cyberolimpiada w takiej formie ma szansę się udać?

Czy Cyberolimpiada w takiej formie ma szansę się udać?

Medale i duma z występu zamiast nagród pieniężnych? Taki turniej planują stworzyć organizatorzy eGames, który odbędzie się w Rio de Janerio równoległe z Igrzyskami Olimpijskimi. Imprezę ogłoszono w tym tygodniu na London Games Festival. Przy wsparciu rządu Wielkiej Brytanii oraz The International eGames Committee (IEGC) event ma być komputerowym odpowiednikiem rozgrywanych raz na cztery lata Igrzysk Olimpijskich. ''eGames zapowiada się na ekscytujące wydarzenie, które pozwoli e-sportowcom z całej Wielkiej Brytanii na pokazanie swoich talentów na arenie międzynarodowej'' mówi dla BBC minister kultury tego kraju Ed Vaizey. eGames przybierze formę dwudniowego turnieju, w którym w zamyśle wystartować mają reprezentanci krajów z całego świata. Do tej pory jednak jedynie Wielka Brytania, Brazylia, Stany Zjednoczone i Kanada wyraziły chęć wzięcia udziału w zawodach choć organizatorzy mają nadzieję, że wkrótce do rywalizacji dołączą kolejne kraje. Każde z państw wyznaczy reprezentację składającą się zarówno z kobiet jak i mężczyzn. Zawodnicy będą mierzyć się ''w zespołach lub indywidualanie'' w różne gry. Jak wspomniałem na początku na zwycięzców czeka chwała i medale bo organizatorzy nie przewidują nagród pieniężnych. Zamiast tego wygrane będą wpłacane na organizacje charytatywne. ''Obecnie większość turniejów przeznaczonych jest dla pojedynczego gracza grającego w Call of Duty czy FIFA więc będziemy się starali odtworzyć magię Olimpiady dzięki legendom/mistrzom z różnych e-sportowych dyscyplin grających w jednym miejscu'' mówi Chester King z IEGC. Ktoś tu chyba nie słyszał o LoLu.... I czy przypadkiem w środku sierpnia, czyli wtedy kiedy odbędą się Igrzyska, nie ma turnieju The Dota 2 International? Wiemy na pewno, że organizatorzy  wybiegają myślami daleko w przeszłość. Już teraz planowane są kolejne edycje eGames, które rozgrywane będą w latach olimpijskich. To co zobaczymy w Rio ma być jednie przedsmakiem, a pełny turniej rozegrany będzie dopiero w 2018 roku podczas zimowej Olimpiady w koreańskim Pyeongchang, a dwa lata później przeniesie się do Tokio, które gościć wtedy będzie letnie Igrzyska.

Rio ugości dwie Olimpiady na raz!

Rio ugości dwie Olimpiady na raz!

Nie jest niestety jasne kto będzie mógł do drużyny przystąpić - czy organizatorzy zdecydują się na ''amatorskie'' podejście (podobnie jak przypadku piłki nożnej i boksu na prawdziwej Olimpiadzie), które teoretycznie zabrania brania udziału w zawodach profesjonalistom czy droga do Rio będzie otwarta przed wszystkimi? W przyszłości reprezentantów drużyn mają wyłaniać krajowe kwalifikacje, które prowadzone będą w latach, w których Olimpiady nie ma. A jeśli pozwoli się pro-graczom na występ to czy Ci w ogóle będą zainteresowani takim wydarzeniem? I jak będzie wyglądała kwestia kontroli antydopingowych, czy będą w ogóle prowadzone? Wiemy przecież, że przypadki stosowania zabronionych wspomagaczy dotyczą także cybernetycznych sportów. No i rzecz chyba najważniejsza: organizatorzy słowem się nie zająknęli na temat ''dyscyplin'' w jakich konkurować będą cyberolimpijczycy. Nic. Do głowy przychodzi oczywiście kilka gier z League of Legends, Dota 2, Counter-Strike: Global Offensive, Starcraftem 2, FIFA czy Hearthstonem na czele, ale są to tylko moje typy bo oficjalnych informacji na ten temat nie ma. Te mają pojawić się na przełomie kwietnia i maja.

Kto z Rio wyjdzie z medalem ''Olimpijskim'' dowiemy się w połowie sierpnia

Kto z Rio wyjdzie z medalem ''Olimpijskim'' dowiemy się w połowie sierpnia

[źródło: bbc.comegames.org]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze