Become Human za 30 mln Euro.

  • Autor: Kamila Zielińska
  • Opublikowano: 19 Styczeń 2018
  • Komentuj 2

Koło Quantic Dream rośnie medialna burza podobna do tej, która dzieje się od paru miesięcy wokół CD Project RED. David Cage został okrzykniety rasistą i tyranem, a firma wszystkiego się wypiera. Gdzie w tym tworzenie gier? W budżecie!

Hajs musi się zgadzać, każdy to powiedzenie zna, zwłaszcza duże studia. Potrafią też mocno trzymać się tego stwierdzenia, przez co dostajemy rażące pogłoski o crunchu i nadgodzinach pełnych zimnej, zeschniętej pizzy i litrowych butelek energetyków. 

Co na to inwestorzy Quanticów i Redów? Redzi swoim subtelnym ''Beep'' odbudowali minimum połowę strat z ''rzekomych opóźnień Cyberpunka''. Ci drudzy szykują się zaś na premierę Detroit, którego trailery były zdecydowanie najmocniejszymi punktami zeszłorocznych konferencji Sony. Okazuje się, że największa nadzieja graczy powstaje za jedyne 30 milionów Euro. Mało, dużo?

Biorąc pod uwagę koszt stworzenia Heavy Raina, oscylujący gdzieś w okolicach 52 milionów dolarów wraz z całym marketingiem, to te 30 mln w Euro nie robi aż takiego wrażenia. Tym bardziej, jeśli uświadomimy sobie o ile wzrosły koszty produkcji gier przez 8 lat od wydania HR. Przykładowo Horizon Zero Dawn kosztował 45 milionów Euro, a wybitny Hellblade... no trzymajcie mnie - 10 milionów dolarów! To pokazuje, że zasadniczo budżet znaczenie ma, ale nie jego wielkość, a sposób zarządzania zasobami. 

Niestety, oprócz oskarżeń pod zarzutem szefostwa, sama gra doczekała się surowych spojrzeń towarzystw prospołecznych. Pokazana na PGW 2017 scena przemocy domowej spotkała się z ostrą krytyką. Czy ma to sens, oceńcie sami, ale poruszanie trudnych tematów nie ma na celu zachęcania do przemocy, a jej zapobieganiu. Podobnie zresztą bronią Davida zwolennicy. Jak ktoś o takiej wrażliwości społecznej, tworzący gry poruszające najczulsze struny cywilizacji, mógłby dopuszcząc się wielu z tych przypadłości? Wierzyć się nie chce, ale każdy ma swoje sumienie. 

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że negatywne opinie o Cage'u i Quanticach nie wpłyną ujemnie na produkcję od dawna wyczekiwaną i, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pretendującą do hitu. Heavy Rain choć trochę kosztował, to podwoił swój budżet, niech Become Human też obsypał twórców złotem.

[Źródła:n4g.comgamepur.compsu.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze