AI z DOOMa niebezpieczne?

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 29 Wrzesień 2016
  • Komentuj 0

Czy to, że uczymy AI zabijać ludzi to krok w dobrą stronę?

Czy to, że uczymy AI zabijać ludzi to krok w dobrą stronę?

Choć to tylko stary Doom, to operująca wewnątrz niego sztuczna inteligencja to prawdziwa maszyna do zabijania. Odpowiedzialni za nią naukowcy z Cornell University postawili pierwszy krok w kierunku buntu maszyn? Nie przypomina Wam to czegoś? Sztuczna inteligencja, której jednym celem jest zniszczenie rasy ludzkiej to stały temat hollywoodzkich filmów. Choć roboty polujące na ludzi to może jeszcze nie rzeczywistość, ale sci-fi też już nie. Guillaume Lample oraz Devendra Singh Chaplot z uniwerku Cornell wykorzystali metodę ''głęboko wzmacnianego uczenia'', która sprawia, że bot w Doomie gra w bardzo podobnym stylu do człowieka. Kiedy AI otrzymuje obrażenia lub ginie jest dyscyplinowane przez swoich twórców. Z drugiej strony zachęca się je do ciągłego ruchu, zbierania paczek odnawiających życie no i oczywiście do strzelania do wszystkiego co się rusza - w tym konkretnym wypadku do innych botów, ale jak mówią naukowcy prawidziwi ludzie też nie mieli szans:
Przy okazji widzicie jak wielki postęp poczynił się w przypadku AI - boty z oryginalnego Dooma to po prostu mięso armatnie. Ale dzieje się tutaj jeszcze jedna ciekawa rzecz: w pewnym momencie AI nauczyło się, że bieganie po mapie to strata energii i narażenie się na ostrzał, lepiej i efektywniej jest zaczaić się w pewnym miejscu i po prostu kosić wszystkie boty, które będą miały nieszczęście pokazać się na horyzoncie. Dlatego naukowcy musieli ''karać'' AI za takie zachowanie. Ale czemu mielibyśmy się tym przejmować? Przecież takie AI w grach sprawi, że będą one bardziej wymagające, a przez co sprawiające więcej frajdy. Przecież nie ma w tym nic niebezpiecznego, strzelanie do pikseli ciężko uznać za zagrażające ludziom. Otóż sprawa ma się nieco inaczej: choć AI działa jedynie wewnątrz Dooma to sam fakt, że staramy się uczynić z niej doskonałego zabójcę ludzi, może już budzić kontrowersje. Pamiętajcie, że ta maszyna naprawdę się uczy, a jedyne co na razie wie to to, że za zabicie każdego poruszającego się obiektu zostanie nagrodzona.

''Udało Ci się kogoś upolować? Dobra Sztuczna Inteligencja, dobra''

''Udało Ci się kogoś upolować? Dobra Sztuczna Inteligencja, dobra''

Wiemy jak czasem kończą się zabawy ze sztuczną inteligencją. Microsoft próbował stworzyć chatbota, z którym moglibyśmy przeprowadzić prawdziwą rozmowę - ten szybko zmienia się w miłośnika Hitlera. Google też już ma na koncie AI, które bije wszystkie ustanowione przez ludzi rekordy w starych arkadówkach. Choć akurat założyciele Google to szczwane lisy, bo zaprogramowali AI w taki sposób, żeby oszczędziło im życie. Do buntu maszyn jeszcze na szczęście daleka droga, ale skoro już teraz tworzymy zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, które na dodatek uczymy zabijać ludzi to hm... Terminatora oglądali?
_M [źródło: futurism.comtechcrunch.comarxiv.org]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze