Zmiany w Overwatchu - Role Queue na PST

  • Autor: Kamila Zielińska
  • Opublikowano: 22 Lipiec 2019
  • Komentuj 5

Niedawno Jeff Kaplan wrócił do nas z nowym filmem z serii Developer Update, w którym opowiedział co nieco o nowym systemie zmierzającym do Overwatch. Aktualny matchmaking działa średnio i często prowadzi do mało sprawiedliwych meczy (już kompletnie pomijając sprawę multikont i derankowania). Już 1 września, wraz ze startem 18 sezonu rankingowego, na oficjalne serwery Overwatcha trafią zmiany w kolejce i tworzeniu zespołu. Zobaczcie, co Jeff i Blizzard planują zmienić w matchmakingu - przed Wami ROLE QUEUE!

Role Queue w Overwatch - co się zmieni?

Już teraz na serwerach testowych pojawiły się zmiany w kolejce, które przed beta testami w sierpniu mają pomóc Blizzardowi zoptymalizować system dobierania teamu. Pracują nad nim od ponad roku ze względu na jego skomplikowanie, ale Jeff wydaje się przekonany, że te zmiany pomogą ratować grę w aspekcie rankingowych rozgrywek. Z tego powodu zarządzili rozgrywki 2x2x2, z osobnym systemem rankingowym dla każdej roli. Co to oznacza w praktyce? Pożegnamy standardowe rankedy i zamiast 10 meczy kwalifikacyjnych od września będziemy przechodzić klasyfikacje dla każdego speca, dla którego rozegramy 5 meczy rankingowych. Tak dobrane rangi pomogą nam ustalić, która klasa faktycznie jest naszą mocną stroną, i zminilamizują znaczenie tak zwanych flexów, do których zresztą Jeff sam się zaliczył, tłumacząc, że wbrew pozorom czasem bycie flexem nie pomaga, a wręcz przeszkadza drużynie w osiąganiu rezultatów.

Każda z ról będzie miała różny czas oczekiwania w kolejce, co spowodowane będzie popularnością postaci aktualnego natarcia. Specjalizacja, która będzie miała mniej chętnych będzie nagradzana dodatkowymi nagrodami za mecze, ale Blizzard wciąż pracuje nad tym jak zachęcić graczy do supportów czy tanków. Blokada 2-2-2 dotknie również Overwatch League, co wyeliminuje niestety (albo i stety) popularne taktyki jak Goats czy 3 DPS.

role queue overwatch

Brigitte - bardziej support, mniej tank

Mocne zmiany dotkną również Brigitte, która do tej pory była postacią najczęściej debuffowaną. Fani gry często prosili Blizzarda o usunięcie tej postaci, ale ostatecznie udało się znaleźć nowy sposób na jej zbalansowanie. Czy skuteczny? Przekonamy się niedługo, na tę chwilę wiemy jednak, że przestanie być postacią robiącą takie zamieszanie i dającą drużynie dużo przetrzeni, a bardziej wpasuje się w swoją rolę supporta, zwiększając heala teamu przy jednoczesnym mocnym debuffie własnym na tarczy (której zostanie 200hp) i na autoleczeniu.

Brigitte zmiany w overwatch

Role Queue już na serwerach testowych!

Role queue zmieni w Overwatchu całkiem dużo, najbardziej chyba dla teamów znajomych, którzy lubią sobie pokombinować z ułożeniem drużyny, albo mają rozstrzał ponad 500 pkt w rangach. Dla samotnych graczy prawdopodobnie będzie to dobra zmiana, która naprawi nieco balans matchmakingu. Warto przy tym pamiętać, że system jest jeszcze testowany i nim uplasujemy się na odpowiedniej randze, może to zająć nieco czasu. Jednak dla każdego, kto zaczynał od srebra czy brązu w pierwszych sezonach, a teraz siedzi w platynie/diamencie jest to sprawa oczywista.

System możecie sprawdzić już teraz na serwerze testowym, albo poczekać do drugiej połowy sierpnia aż ruszą beta testy. Z tego powodu skrócony zostanie również sezon 17 o dwa tygodnie, by Blizzard miał czas na wprowadzenie dwutygodniowej bety przed startem sezonu i systemu role queue, zaplanowanych na 1 września.

Jak podobają Wam się te zmiany? Widzicie w tym ratunek dla Overwatcha?

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze