Zawsze znajdę Twoją twarz

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 29 Maj 2016
  • Komentuj 2

W Rosji aplikacja robi furorę

W Rosji aplikacja robi furorę

FindFace to rosyjska aplikacja mająca na celu identyfikację ludzi po ich rysach twarzy. Jej skuteczność sięga 70% dlatego interesują się nią rosyjskie służby.  Wyobraźcie sobie taką sytuację - jedziecie tramwajem, a tu ktoś ukradkiem wyciąga telefon i kieruje obiektyw w Waszą stronę. Wracacie do domu, sprawdzacie media społecznościowe i widzicie, że fotograf/fotografka z tramwaju  chce się z Wami umówić. Tylko skąd do cholery ma nasze dane osobowe? Sytuacja ta najpewniej wydarzyłaby się w Rosji, a fotograf korzystałby z aplikacji FindFace, która w ciągu tylko ostatniego miesiąca została ściągnięta ponad pół miliona razy, a jej użytkownicy wyszukali dzięki niej trzy miliony osób. FindFace wykorzystuje ogromną bazę 350 milionów użytkowników rosyjskiego odpowiednika Facebooka czyli Vktontakte. Aplikacja korzysta z potężnego algorytmu, który działa z 70% skutecznością przeszukując media społecznościowe w celu znalezienia osoby na zdjęciu. Wystarczy, że napiszę że rosyjski wynalazek podczas konkursu w University of Oregon okazał się znacznie lepszy niż to co przygotowali jajogłowi z Google z ich Megaface. ''Trzy miliony wyszukań w bazie danych zawierających prawie miliard fotografii - to setki bilionów porównań, a to wszystko na czterech zwykłych serwerach. Z tym algorytmem możesz przeszukać miliard fotografii na normalnym komputerze w mniej niż sekundę'' chwali się Guardianowi jeden z twórców apki Alexander Kabakov.
Zamysłem twórców było oczywiście umożliwienie ludziom lepsze poznawanie się. Widzisz kogoś nieznajomego kto Ci się podoba, robisz szybką fotkę i już możesz odezwać się do takiej osoby przez internet. Korzystać mają z niej także reklamodawcy - wchodzisz do sklepu z butami o oglądasz jakiś wybrany model? Kamery w sklepie rejestrują Twoją twarz i przez kilka następnych tygodni sklep wysyła Ci reklamy różnych rodzajów butów. Najbardziej jednak apka przyda się rosyjskim stróżom prawa. Już teraz aplikacji udało się pomóc w rozwiązaniu kilku spraw, z którymi nie radzili sobie rosyjscy policjanci. Korzystając z ponad 150 tysięcy zainstalowanych w stolicy Rosji kamer FindFace pozwoli rozpoznać Cię niemal w każdym miejscu w Moskwie. Możliwościami FindFace zainteresowane jest nawet FSB czyli następczyni legendarnego KGB.

Rosyjskie służby dostaną nowe potężne narzędzie

Rosyjskie służby dostaną nowe potężne narzędzie

Przecież systemy rozpoznawania twarzy to nic nowego powiecie. Zgadza się, ale FindFace idzie nieco dalej. Przede wszystkim chodzi o bazę danych - 350 milionów użytkowników Vkontakte to ogromna liczba ludzi. Jasne, że z Facebooka korzysta więcej osób, ale kiedy chcecie oznaczyć kogoś na zdjęciu to algorytm Zuckerberga przeszukuje tylko i wyłącznie twarze Waszych znajomych - FindFace takich ograniczeń nie ma i szuka na całym Vkontakte. ''Trzeba zrozumieć, że w nowoczesnym świecie ludzie są na świeczniku technologii. Trzeba z tym po prostu żyć'' mówi Kabakov odpowiadając na zarzuty, że niewłaściwie wykorzystana technologia FindFace może na dobre skończyć z naszą prywatnością, także poza światem online. [źródło: theguardian.combuzzfeed.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze