Rosja oskarża FIFA 17 o gejowską propagandę

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 06 Grudzień 2016
  • Komentuj 1
Rainbow Laces, czyli po naszemu Tęczowe Sznurowadła, to kampania jaką włodarze Premier League przeprowadzili w listopadzie. Pomysł podchwyciła EA i ten sam event wprowadziła do swojej FIFA 17. Nie spodobało się to w rosyjskim parlamencie.  Kampanię zorganizowała angielska grupa Stonewall, ale ich pomysł szybko przeniósł się na boiska piłkarskie - zarówno te prawdziwe jak i wirtualne. Przedstawiciele Stonewall twierdzą, że 72% fanów piłki nożnej słyszało na trybunach osoby dyskryminujące te o innej orientacji seksualnej. ''W Premier League chodzi o emocjonujący, nieprzewidywalny i pełen pasji football, który jest dla dla wszystkich, zawsze'' powiedział szef ligi Richard Scudamor mówiąc o wsparciu kierowanej przez niego organizacji dla inicjatywy Tęczowych Sznurowadeł. Na angielskich boiskach akcja chwyciła, pomysł spodobał się również w EA Sports, która przeniosła ją do najnowszej FIFA poprzez wprowadzenie specjalnych strojów:
Z tym, że FIFA 17 dostępna jest na całym świecie, także w Rosji. Parlamentarzyści Dumy, czyli niższej izby parlamentu, zwrócili uwagę, że kampania łamie ustanowione w 2013 roku prawo, które zabrania ''gejowskiej propagandy'' oraz ''promowania nietradycyjnych związków'' wśród młodzieży. A przecież do kupna Fify nie trzeba mieć 18 lat. Rainbow Laces tak rozjuszyło niektórych posłów, że domagają się podjęcia akcji przeciwko Electronic Arts. I to dość drastycznej, bo Irina Rodnina, była złota medalistka olimpijska w łyżwiarstwie jeszcze za czasów Związku Radzieckiego, domaga się aby sprawdzono, ''czy jest możliwość dystrybucji takiej gry na terytorium Federacji Rosyjskiej?''

Tęczowe Sznurowadła zagościły w Fifie, nie podoba się to w Rosji

Tęczowe Sznurowadła zagościły w Fifie, nie podoba się to w Rosji

''Każdy kraj ma swoje wewnętrzne prawa, które muszą być przestrzegane'' grzmi Rodnina. Nie wszyscy parlamentarzyści chcą posunąć się tak daleko jak posłanka i zakazać sprzedaży Fify w Rosji, ale... Członek Komunistycznej Partii Rosji Valery Rashkin powiedział, że lokalne władze powinny nakazać twórcy gry ''zmiany w kodzie gry albo zmianę w wiekowej klasyfikacji''. A co jeśli EA się nie zgodzi? Wtedy trzeba będzie przyjąć ''odpowiednie środki ograniczające (dostęp do gry- przyp.red)''. Czy Fifa i Elektroników czeka ban w Rosji? Pewnie do tego nie dojdzie, ale stawiam, że akacje tego typu nie będą więcej pokazywały się na terytorium Rosji. Pytanie tylko czego jeszcze deweloperzy nie umieszczą w swoich grach przeznaczonych na rynek rosyjski, bo będą obawiali się potencjalnych konsekwencji?

Rosyjska młodzież w niebezpieczeństwie!

Rosyjska młodzież w niebezpieczeństwie!

[źródło: theguardian.comtwitter.comstonewall.org.ukpremierleague.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze