Xbox Anaconda - konkurencja dla PS5?

Od premiery konsol ósmej generacji minęło już sześć lat i powoli zbliża się czas wymiany wysłużonego PlayStation 4 i Xboxa One na nowsze, bardziej wydajniejne urządzenia. Co zaoferują Sony i Microsoft w nadchodzącej generacji konsol i jak zawalczą nią o pieniądze graczy?


Podzespoły nowej generacji

Oficjalnie obie konsole nie zostały jeszcze zapowiedziane, jednak wraz ze zbliżającymi się targami E3 możemy spodziewać się więcej informacji, przynajmniej ze strony Microsoftu. Sony już jakiś czas temu zakomunikował, że nie pojawią się w czerwcu w Los Angeles, więc w kwestii specyfikacji PlayStation 5 muszą nam wystarczyć wstępne informacje ujawnione pod koniec kwietnia. Na temat Xboxa Anaconda też na razie nie wygląda to lepiej, bo tutaj należy posiłkować się nieoficjalnymi informacjami.

Zgodnie ze wstępnymi informacjami, Xbox Anaconda posiadać ma ośmiordzeniowy procesor wyposażony w szesnaście wątków Zen 2. Nie jest to może duży skok w stosunku do Xbox One X, ale różnica w szybkości działania konsoli i płynności gier powinna być odczuwalna. Procesor graficzny ma być wykonany w architekturze NAVI i zapewnić moc rzędu 12 TFLOP, co jest dużą zmianą, bo karta graficzna w poprzedniej konsoli Microsoftu miała tylko 4 TFLOP. Dodatkowo zwiększenie pamięci operacyjnej do 16 GB RAMu GDDR6, ale niestety nie padły jeszcze żadne informacje o jej przepustowości.

Na dokładniejsze specyfikacje PlayStation 5 będziemy musieli jeszcze poczekać, ale prawdopodobnie będzie ona podobna do tych zaprezentowanych przez Microsoft. Pewne natomiast jest, że obie konsole będą posiadały dysk SSD, dzięki któremu odczytywanie danych czy działanie gier znacznie się poprawi.

Co zmienia dysk SSD?

Jedną z większych bolączek obecnej generacji konsol są czasy ładowania gier. Uprzykrza to rozgrywkę, zwłaszcza w tych gorzej zoptymalizowanych produkcjach, gdzie twórcy nie zastosowali specjalnych sztuczek maskujących ekrany ładowania. Teraz ma się to zmienić - zdaniem producentów z Sony dysk SSD zamontowany do konsoli najnowszej generacji, sprawi, że będzie ona szybsza od jakiegokolwiek gamingowego PCta. Brzmi bardzo obiecująco, zwłaszcza, że i Xbox Anaconda ma posiadać taki dysk. Dzięki temu gry w otwartym świecie będą działały znacznie szybciej, a znajdujące się w nich postacie zaczną poruszać się płynniej, bardziej naturalnie.

Napęd optyczny i gry w nowej generacji konsol

Zarówno Xbox Anaconda jak i PlayStation 5, będą posiadały napęd optyczny, co w nadchodzącej erze streamingu gier nie było takie oczywiste. Usługa ta umożliwia granie w we wszystkie dostępne produkcje w najlepszej możliwej jakości - wszystkie dane potrzebne do działania gry będą przesyłane na nasze urządzenia za pośrednictwem Internetu. Producenci konsol rozumieją jednak, że nie wszyscy użytkownicy mają na tyle szybkie łącze Internetowe, by móc w pełni cieszyć się tą usługą. Stąd obecność napędu optycznego i możliwość zainstalowania gry na swojej konsoli.

Ostatnią ważną informacją jest wsteczna kompatybliność, czyli możliwość grania w tytuły, które były dostępne na poprzedniej generacji konsol. Xbox Anaconda i PlayStation 5 dadzą graczom taką możliwość, a dodatkowo dzięki usłudze Xbox Game Pass, posiadacze konsoli Microsoftu dostaną dostęp do dużej bazy tytułów. Wystarczy opłacić miesięczny abonament, którego koszt wynosi 40 złotych.


Tekst partnerski


 

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze