Unity za darmo dla Notre Dame

  • Autor: Kamila Zielińska
  • Opublikowano: 17 Kwiecień 2019
  • Komentuj 1

Tragedia dla Francji, tragedia dla sztuki, tragedia dla kultury i tragedia dla katolików. Pożar katedry Notre Dame to tragedia z wielu powodów, dlatego poruszyłą serca tak wielu osób.

Nic dziwnego, że francuski gigant Ubisoft na swój sposób stara się uhonorować zniszczony zabytek. Nie każdy w życiu miał okazję zobaczyć Notre Dame z bliska, ale Yves Guillemot nie raz pokazał się jako człowiek mocno uczuciowy, więc jego decyzja o rozdaniu Assassin's Creed Unity za darmo nie szokuje wcale. Tym bardziej, że Unity ściśle związane jest z gotycką katedrą w sercu Paryża, stojącą na wyspie Ile de la Cite.

W grze AC: Unity bardzo wiernie odwzorowano budowle (podobnie jak florencką Santa Maria del Fiore). Niestety plotki o odtworzeniu budynku z modelu z gry są nieprawdziwe. Oczywiście model 3D może jak najbardziej pomóc architektom, ale jednak w grze nie mogły pojawić się wiernie odwzorowane dzieła sztuki, ani słynne gargulce, ani gargulce-deszczownice, ani jedne z piękniejszych na świecie witraży, dlatego nie będzie to najlepsze ani jedyne źródło wiedzy dla architektów.

Oczywiście Ubisoft dokonał wpłaty na rzecz odbudowy Notre Dame, tak jak wiele innych francuskich marek i rodzin. W ciągu kilku godzin od zawalenia wieży katedry, rodzina Arnault i kilku innych najbogatszych Europejczyków, wpłacili na rzecz odbudowy grubo ponad pół miliarda euro. Prezydent Macron przy wsparciu możnych, wiernych i CFCM (Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego) i całej pokaźnej listy darczyńców, ma zamiar odbudować Notre Dame w błyskawicznym tempie, niestety, konserwatorzy zabytków studzą ten zapał, zapewniajac, że odrestaurowanie samych murów potrwa bardzo długo, ze względu na reakcje chemiczne wapienia zachodzące przy spalaniu i gaszeniu.

 

 

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze