To już 25 lat z pierwszym PlayStation

  • Autor: PefriX
  • Opublikowano: 05 Grudzień 2019
  • Komentuj 2

Przyznam się bez bicia – nie zawsze byłem #PCMR. Moja przygoda z grami zaczęła się właśnie od pierwszej konsoli PlayStation. Jasne, przed nią był i Pegasus w różnych „targowych” odmianach, bowiem kto tego w domu nie miał? Niemniej posiadanie PS One (lub PSX), jak to się dzisiaj mówi, było oznaką szpanerstwa. Blaszakowcy mieli swoje tytuły, a ja mogłem pochwalić się unikalnymi grami właśnie na tej skromnej konsoli. I od tamtego momentu minęło już tyle lat…

25 lat z PlayStation One

Pora na mały rys historyczny:

"Premiera konsoli odbyła się 3 grudnia 1994 roku, kiedy to pierwsze egzemplarze trafiły na półki japońskich sklepów. Niecały rok później, 9 września 1995 roku, konsola ukazała się w Stanach Zjednoczonych, a 29 września tego samego roku w Europie.

PlayStation miało zostać stworzone we współpracy z Nintendo, jako SNES-CD – Sony miało dostarczyć czytnik CD-ROM oraz ogólnie pomóc przy architekturze systemu. Jednak z powodu różnicy zdań, Nintendo rozpoczęło współpracę z Phillips, a w 1993 roku Sony samo zaczęło prace nad swoją konsolą, dodając literę X do jej nazwy – po premierze systemu litera została usunięta, jednak skrót pozostał – PSX. Sprzedaż konsoli osiągnęła 100 milionów sztuk, natomiast ówczesny potentat na rynku konsol - SEGA oferujący konsolę SEGA Saturn sprzedał niespełna 10 milionów sztuk, a Nintendo 33 mln.

Początkowo do konsoli został dodawany pad bez analogów, który został wprowadzony dopiero w kolejnej rewizji. Ostatecznie została wydana 3. edycja pada ze zmienionym kształtem grzybka. 3 grudnia 2018 została wydana zminiaturyzowana wersja konsoli – PlayStation Classic."

Równocześnie Sony ogłosiło, że PlayStation zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa jako najpopularniejsza marka konsol stacjonarnych w historii. W przeciągu 25 lat jej funkcjonowania na rynku sprzedano ponad 450 milionów systemów z rodziny PlayStation.

Posiadaliście pierwsze PlayStation? Jeśli tak, to którą grę wspominacie najmilej? W moim przypadku było to Harvest Moon: Back to Nature, które widziałbym w zremasterowanej wersji na PlayStation 4.

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze