Ernő Rubik to węgierski wynalazca, który w 1974 roku stworzył chyba najlepiej znaną w historii zabawkę logiczną - kostkę Rubika. Dziś, ponad 30 lat po jej debiucie, kostka nadal ma swoich zagorzałych fanów. Fanów takich jak ekipa RubiART.
Przyznam, że ułożenie kostki Rubika zawsze leżało poza moimi zdolnościami intelektualnymi. Jak udało mi się złożyć jedną ścianę to uznawałem, że ''zadanie wykonane'' i całe to układanie kostki to prościzna.
Na szczęście są na tym świecie ludzie, którzy a) są mądrzejsi ode mnie i b) znaleźli sobie naprawdę niecodzienne hobby. No bo jak inaczej nazwać tworzenie całych obrazów ułożonych tylko i wyłącznie z kostek Rubika?
Nie piszę tutaj o skromnych mozaikach, a o sporej wielkości projektach które wychodzą spod ręki
RubiART. Tego Pana po lewej stronie chyba nie muszę przedstawiać?
Stowarzyszenie udziela się nie tylko artystycznie, ale również sportowo. Członkowie RubiART biorą udział w międzynarodowych zawodach tak zwanego
speedcubingu polegającego na jak najszybszym ułożeniu kostki. Poziom skomplikowania zawodów rośnie wraz z wielkością kostki, ale dla najlepszych ''układaczy'' żadne wyzwanie nie jest straszne.
Jak wyglądają takie zawody? Zobaczcie sami:
Na filmiku zobaczyliście chłopaka imieniem Collin Burns, który właśnie ustanowił nowy rekord świata w najszybszym ułożeniu kostki. Widać, że wynik ten zrobił na zebranych duże wrażenie, ale piszczenia dziewcząt to się nie spodziewałem.
Też byście tak chcieli? Marzy Wam się kariera speedcubera? Wszystko przed Wami! Wystarczy
odezwać się do Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu i zgłosić chęć dołączenia do zespołu.
Bo przyznacie, że zajawka dosyć interesująca, a poziom zaangażowania kibiców niemal równy temu jaki mogliśmy oglądać w katowickim Spodku podczas trwania IEM.
Na koniec zostawię Was z innymi dziełami
RubiART, które ekipa tworzy podczas swoich cyklicznych eventów.
[gallery columns="2" size="medium" link="file" ids="40590,40591,40592,40593,40594,40595,40596,40597"]
[źródło:
facebook.com,
kostkarubika.org]
Komentarze