Shadowlands to najszybciej sprzedająca się gra

 • Autor: Patryk "PefriX" Manelski
 • Opublikowano: 10 Grudzień 2020
 • Komentuj 0

Ten tytuł to żaden clickbait. Wiem, że na Ja, Rock niektórzy zarzucają nam fanbojowanie Blizzarda, totalnie ignorując fakt krytykowania przez nas firmy, jej decyzji, czy rozwoju ich gier. Niemniej samo Activision Blizzard poinformowało, że World of Warcraft Shadowlands to najszybciej sprzedająca się gra na PC w historii całego rynku i nie sposób przejść obok tego obojętnie. Bardzo odważna deklaracja, której nie sposób w pełni zweryfikować. Poczekajmy jednak, aż podliczą Cyberpunk 2077, dobra? :)

Tekst zawiera linki afiliacyjne do DLCompare, gdzie po okazyjnych cenach można kupić dobre gry!

Shadowlands to najlepiej sprzedający się dodatek do World of Warcraft

Daleki jestem od tego, aby przybić Blizzardowi piątkę i powiedzieć, że „Shadowlands jest doskonałe i wierzę w tak wielką sprzedaż”. Nie zrozumcie mnie źle, bawię się przy tym dodatku całkiem nieźle, niemniej szczerze wątpię, że to historyczny moment dla gier PC. Samo Activision Blizzard twierdzi, że rozszerzenie to rozeszło się jak ciepłe bułeczki i do tej pory żadna gra tak szybko, tak dobrze się nie sprzedała. W tej deklaracji jest jednak ziarnko prawdy!

Mamy potwierdzenie, że Shadowlands to faktycznie najlepiej sprzedający się dodatek w historii, ale… samego World of Warcraft. Pierwszego dnia sprzedano ponad 3,7 mln egzemplarzy. Jest to faktyczny rekord i żadne rozszerzenie do króla MMORPG nie rozeszło się aż tak dobrze pierwszego dnia:

 • The Burning Crusade – 2,4 mln
 • Wrath of the Lich King – 2,8 mln
 • Cataclysm – 3,3 mln
 • Mists of Pandaria – 2,7 mln
 • Warlords of Draenor – 3,3 mln
 • Legion – 3,3 mln
 • Battle For Azeroth - 3,4 mln
 • Shadowlands - 3,7 mln

Więc brawo Blizzard, Shadowlands sprzedało się pierwszego dnia wyśmienicie. Czy jednak jest to najszybciej sprzedająca się gra PC wszechczasów? Rekord Diablo 3 pierwszego dnia wyniósł 3,5 mln egzemplarzy, więc faktycznie, firma pobiła własny wynik.

Szukając danych znalazłem o wiele wyższy wynik w postaci Total War Saga: Troy, które rozeszło się w 7,5 mln kopii w ciągu pierwszych 24 godzin. Warto jednak zaznaczyć, że tytuł ten był rozdawany za darmo. Możemy zatem założyć, że Blizzard brał pod uwagę jedynie płatne gry, zatem na ten moment faktycznie wygrywa.

Szukałem dalej i w 2020 roku Animal Crossing: New Horizons sprzedało ponad 11 mln kopii w ciągu pierwszych 11 dni. Pokemon Sword and Shield dotarło do 6 mln osób w ciągu weekendu premierowego i jest to najszybciej sprzedająca się gra na Switcha. Niemniej cały czas mówimy o PC, a nie Switchu oraz PIERWSZYM DNIU.

Przeglądam zatem dalej i wiecie co? Faktycznie, wygląda na to, że Shadowlands to najszybciej sprzedająca się pierwszego dnia gra na PC. Warto tutaj zaznaczyć, że PIERWSZEGO DNIA, bowiem rekordy całościowej sprzedaży, czy sprzedaży w ciągu weekendu premierowego, czy pierwszego miesiąca, należą do innych tytułów.

Tak samo, jeśli weźmiemy pod uwagę konsole. Nie należy również zapominać, że wszyscy do tej sprzedaży PIERWSZEGO DNIA doliczają również pre-ordery, które dostępne są na długo przed premierą gry. Śmiało możecie zatem poddawać pod wątpliwość tak spektakularne wyniki, ale kto by się tym przejmował? „Liczby mówią same za siebie”.

Blizzard chwali się również, że w World of Warcraft dawno nie było tak wielu graczy. Liczba subskrybentów jest najwyższa od 10 lat, więc jak widać WoW „umiera”. Oczywiście firma nie podała dokładnych statystyk, więc nie wiemy ile osób faktycznie gra w Shadowlands. Co ciekawe, gracze spędzają również w tym MMORPG-u dwukrotnie więcej czasu, niż miało to miejsce w ciągu ostatnich lat.

Ciekaw jestem, jak na tym tle wypadnie Cyberpunk 2077. Chciałbym bowiem, aby tytuł ten pobił Shadowlands i sprzedał się w większej ilości już pierwszego dnia, niż dodatek do starej gry. Nie chcę bowiem wierzyć, że ten staruszek nadal ma coś do powiedzenia na rynku i wciąż rozdaje karty. Mimo, że to zupełnie inne gatunki, to zdecydowanie pora, aby zrobić miejsce młodym!

Ja z kolei chciałbym zapytać Was, jak oceniacie najnowszy dodatek do World of Warcraft? Jesteście zadowoleni, czy Shadowlands Was nie przekonuje?

Jeśli jeszcze nie dołożyliście swojej cegiełki do sukcesu Blizzarda to możecie zaopatrzyć się w Shadowlands na DLCompare. Ewentualnie kupić tam Cyberpunk 2077, jeśli wolicie wesprzeć coś rodzimego.

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze