RoomAlive

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 06 Październik 2014
  • Komentuj 4
http://youtu.be/ILb5ExBzHqw RoomAlive to nowy projekt Microsoftu, który wykorzystując zaawansowane technologie projection mapping zamieni Wasz pokój w interaktywną przestrzeń do gry. W zeszłym roku wielu fanów gadżetów zachwycało się przygotowanym przez Microsoft projektem Illumiroom, w którym to w okół telewizora wyświetlane były ruchome obrazy jeszcze bardziej wciągając nas w grę. Wtedy mówiło się, że jest to jedynie projekt badawczy bez szans na trafienie pod nasze dachy. Okej, projekt Illumiroom to już przeszłość bo dla Microsoftu ściany wydają się nie wystarczające - dzięki RoomAlive cały Wasz pokój zmieni się w interaktywne pole bitwy, tor wyścigowy, czy cokolwiek co sobie wymyślicie.  z16756940Q,RoomAlive Jak to działa? Telewizor jest już zbędny bo gra będzie wyświetlana na ścianach. System korzysta z aż 6 sensorów Kinect oraz projektora, który powinien być zamontowany nad naszą głową. Sensory bardzo dokładnie badają przestrzeń będąc w stanie wychwycić ruchy głowy - dzięki temu obraz na ścianie dostosowuje się do naszego punktu widzenia. Wszystko to jest możliwe dzięki technologii zwanej ''projection mapping'', która na bieżąco tworzy w okół nas interaktywne środowisko niezależnie od pomieszczenia w jakim się znajdujemy.
Do tej pory proces instalacji wymagał każdorazowego dostosowania urządzeń do pokoju, w którym je zainstalowano - teraz wszystko odbywa się automatycznie i każdy nawet średnio rozgarnięty gracz ma sobie poradzić z ustawieniem całego systemu. Ciężko jest opisać sposób działania RoomAlive, najlepiej jak zerkniecie na przygotowany przez techników film pokazujący zasady pracy urządzenia. Wygląda to trochę jak magia, ale co ja wiem? RoomAlive9 (1) W porządku, do komercyjnego debiutu jeszcze bardzo daleka droga - póki co Microsoft mówi jedynie o demonstratorze technologii, a nie czymś co mogło by trafić do sprzedaży. Ale wydaje się, że wszystkie potrzebne elementy już są, bo twórcy pokazują możliwości urządzenia na specjalnie przygotowanych niewymagających grach z wrogami wyskakującymi dosłownie ze ścian. Na filmie widać, że RoomAlive już teraz jest w stanie obsługiwać przypominający pistolet kontroler, który na pewno przypadnie do gustu wszystkim fanom FPSów. Cały pomysł przypomina mi nieco zamieszanie z Oculus Rift i Project Morpheus. Zarówno gogle VR jak i RoomAlive mają za zadnie stworzyć iluzję otaczającego nas świata gdzie wszystkiego możemy dotknąć i wszędzie zajrzeć własnymi oczami. Oba idą też zupełnie różnymi drogami - jeden pomysł wyświetla obraz zaraz przed naszymi oczami, co niektórych jego użytkowników przyprawia o mdłości, drugi zmienia nasze pokoje w interaktywne place zabaw. Czy RoomAlive będzie jedynie technologiczną nowinką czy czymś co każdy gracz chciałby mieć w swoim domu? Dowiemy się pewnie dopiero kiedy Microsoft będzie gotowy trafić do sprzedaży. RoomAliveTeaser

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze