Przyszłość według Google pokazana na konferencji I/O 2016

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 23 Maj 2016
  • Komentuj 4
Google-Wallpaper-Images-HD-download Między 18, a 20 maja Shoreline Amphitheatre w Mountain View gościł coroczną konferencję Google I/O, podczas której gigant mówi o tym jak jego zdaniem będzie wyglądała nieodległa przyszłość. Warto obserwować to co robi Google, bo coś co jeszcze dziś jest jedynie prototypem niedługo może stać się produktem dostępnym dla mas. Jak zaraz zobaczycie Google widzi przyszłość w raczej kolorowych barwach, a my tylko możemy na tym skorzystać. Premier i pokazów podczas I/O nie zabrakło, ale ja zdecydowałem, że opiszę jedynie te, które moim zdaniem są najciekawsze/najdziwniejsze. Co tam pichci Google? Zaczynamy:

Daydream czyli google'owska platforma VR

Wirtualna rzeczywistość powoli zaczyna na poważnie pojawiać się w naszych domach, a przy takiej technologii nie mogło zabraknąć czegoś od Google. Daydream pozwoli nam korzystać ze specjalnych VR'owych wersji aplikacji YouTube, Street View czy Google Play Store. Co ważne platforma przygotowywana jest specjalnie z myślą o urządzeniach przenośnych. Teraz to od producentów telefonów zależy czy będą tworzyli urządzenia ''Daydream-ready'' - wiemy, że takie telefony w swojej ofercie będzie miał  Samsung, Alcatel, HTC czy LG.

Allo będzie komunikatorem

Erik Kay, szef inżynierów Google, wyszedł na scenę by przedstawić nam aplikację Allo, która ma sprawić, że nasze rozmowy będą ''łatwiejsze i bardziej produktywne''. Z nowości? Apka pozwoli użytkownikowi wybrać rozmiar czcionki wiadomości. Po co? Kay mówi, że w ten sposób będziemy łatwiejsi do zrozumienia i skończy się ''krzyczenie caps-lockiem, żeby to co mówimy dotarło do rozmówcy''. Inną ciekawą opcją Allo wydaje się ''mądra odpowiedź'', która podpowie najbardziej oczywistą odpowiedź na poprzednią wiadomość oszczędzając nam czas na pisanie. Kay posłużył się tutaj przykładem zdjęcia psa, na które apka samoczynnie odpowiedziała ''fajny pies''. Oczywiście im więcej korzystamy z Allo tym odpowiedzi będą bardziej przypominały nas samych.

Duo będzie rywalizował ze Skype

Google przygotowało własną apkę a'la Skype. W zależności od Waszego połączenia i limitu danych  Duo będzie zwiększało lub zmniejszało jakoś obrazu żeby zbytnio nas nie naciągać na rachunki za internet w komórce. Inną ciekawą opcją będzie ''Knock Knock'', która pozwoli Wam zobaczyć Waszego rozmówcę zanim odbierze od Was połączenie. Zdaniem Google opcja ta pozwoli Wam zobaczyć czy dana osoba ma akurat czas na rozmowę. Gorzej jak zastaniecie takiego kogoś podczas wizyty w toalecie...

Android N tego lata

Szybszy, wydajniejszy i bezpieczniejszy - taki ma być nowy system Android N. System był pokazany już dwa miesiące temu, ale dopiero teraz Google miało czas na przygotowanie kilku funkcji. Teraz system będzie się aktualizował samoczynnie bez potrzeby jakiejkolwiek ingerencji ze strony użytkownika. Oprócz tego ma być ładniej, a funkcja ''Quick Switch'' pozwoli w wygodny sposób wracać do poprzednio używanych aplikacji czy odpalenie dwóch apek na raz i wyświetlania ich w trybie split-screen.

Google Home - niby głośnik, a jednak asystent

Wyglądające jak zwykły bezprzewodowy głośnik urządzenie kryje w sobie całkiem spore możliwości bo Google Home ma pełnić funkcję naszego domowego asystenta. Dzięki niemu będziemy mogli głosowo zarządzać naszym domem. Zainstalowany w urządzeniu Google Assistant włączy ulubioną muzykę, a na zaprogramowanym wcześniej ekranie wyświetli cokolwiek sobie zażyczycie - wystarczy mu o tym powiedzieć. Zapomnijcie też o wpisywaniu w wyszukiwarkę interesujących Was haseł  - z Google Home pogadamy jak ze zwykłą osobą i po zadaniu mu pytania sam przeszuka sieć w celu znalezienie odpowiedzi.

Awareness API chce wiedzieć więcej o Twoim otoczeniu niż Ty

Twój telefon chce nie tylko wiedzieć gdzie się dokładnie znajduje, ale także co go otacza. Awareness API zbiera informacje o czasie, miejscu, aktywności użytkownika, pogodzie i czy na przykład do telefonu podłączone są słuchawki. Po co? Pozwala to aplikacji na przewidzenie naszej aktywności. Kiedy, dla przykładu, poruszamy się z prędkością 10 km/h i mamy podłączone słuchawki to system założy, że własnie wybraliśmy się pobiegać. Pozwoli mu to na zasugerowanie muzyki pod tempo naszego biegu. Fajne? Oczywistym problemem jest to jak dalece pozwolimy Awareness API orientować się w naszym życiu, ale to zależy od Waszych indywidualnych upodobań.

Projekt Ara czyli sam sobie zbuduj telefon

W przyszłym roku każdy z Was będzie mógł sobie kupić a następnie złożyć telefon wedle własnego widzi mi się. Dlaczego dopiero wtedy? Inżynierowie Google chcą wiedzieć jakich dokładnie modułów oczekują użytkownicy. Robisz dużo zdjęć? Kup moduł ze świetnym aparatem. Zależy Ci na długości działania baterii? Bierzesz moduł z dużą baterią i po sprawie. Chcesz mieć telefon służący za głośnik? Wybierasz interesującą Cię część i załatwione. Deweloperzy mówią, że finalny produkt będzie się nieco różnił do tego co widzicie wyżej - będzie bardziej elegancko, a waga zostanie znacznie zmniejszona.

Inteligentna kurtka od Levisa

Tak mogą wyglądać ubrania przyszłości - nie dość, że modne to jeszcze inteligentne. Google ze współpracy z odzieżową marką Levis pokazało kurtkę Jacquard, z której ucieszą się choćby rowerzyści. ''Strasznie trudno jest nawigować z ekranu telefonu poruszając się po zatłoczonych ulicach'' mówi Paul Dillinger z Levisa. Jak można to zmienić? Kupić kurtkę z wbudowanymi w nią czujnikami, która nie tylko przeprowadzi Cię bezpiecznie przez miasto, ale także zmieni muzykę - wszystko za sprawą kilku gestów. Google-images-chrome-wallpapers-HD

[źródło: techradar.comandroidpit.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze