Pierwsza na świecie przeglądarka dla graczy

  • Autor: PefriX
  • Opublikowano: 13 Czerwiec 2019
  • Komentuj 5

Nie, nie jest to żaden materiał sponsorowany. To bardziej ciekawostka, która być może Was zainteresuje. Niecodziennie bowiem dowiadujemy się, że jakaś firma tworzy przeglądarkę dedykowaną graczom. O dziwo, nie jest pozbawiona ona podświetlenia RGB oraz nie jest dostępna za astronomiczną kwotę. Poznajcie Operę GX.

Opera GX to alternatywna, specjalna wersja przeglądarki Opera, która dostępna jest za darmo. Aktualnie w wersji testowej, więc nie wszystko działa jeszcze w pełni tak, jak powinno. Niemniej zainteresowanych od razu odsyłam tutaj.

No dobra, co zatem ma ta przeglądarka, że reklamowana jest, jako ”gamingowa” (czemu nie growa?)? Wyposażono ją w specjalny moduł GX Control, który pozwala ustawić ile pamięci RAM i procesora może wykorzystać przeglądarka. Wbrew pozorom to fantastyczna opcja, bo mając otwartych kilka kart szybko przekonacie się, że pamięci RAM nagle zaczyna brakować.

To nie żart, samemu mając 16 GB ograniczam użytkowanie przeglądarki z równoczesnym graniem w jakiś bardziej wymagający tytuł. Nie wspominając o uruchomionym Facebooku, który uwielbia pożerać zasoby blaszaka bez ograniczeń. Jeśli zatem nie możecie obyć się bez uruchomionej przeglądarki podczas grania, to GX Control będzie dla Was zbawieniem.

Mało? No to Opera dorzuca do tego integrację z platformą Twitch. Wszystko dostępne będzie na pasku bocznym, więc nie przegapicie już żadnej transmisji na żywo. Sprawdzicie, kto jest online, uruchomicie konkretne powiadomienia – brzmi kusząco. Warto również wspomnieć o wbudowanych komunikatorach, takich jak Facebook Messenger, Telegram, Vkontakte, czy WhatsApp.

Do tego dochodzi GX Corner, czyli newsfeed poświęcony najlepszym ofertom, informacjom dotyczącym premier gier oraz wiadomościom z rynku. Wszystko w jednym miejscu. Ponadto, w Operze GX znajdziemy efekty dźwiękowe, skomponowane we współpracy z inżynierem dźwięku Rubénem Rincónem i zespołem Berlinist, który niedawno otrzymał nominację do nagrody BAFTA Games Awards za oryginalną ścieżkę dźwiękową do gry Gris. Efekty dźwiękowe można włączać i wyłączać w ustawieniach przeglądarki.

Wypada również wspomnieć o legendarnym w osprzęcie gamingowym RGB, bowiem przeglądarka wyposażona zostanie w specjalne motywy i podświetlenie oraz animacje. Spokojnie, będzie można je dowolnie zmieniać w odpowiedniej zakładce. O ile fanem nadmiernego świecenia nie jestem, bo choinkę stroję tylko na święta, tak sam design Opery GX zrobił na mnie wrażenie.

Czy zatem my, gracze, potrzebujemy Opera GX? Z jednej strony ma fajne funkcje (GX Control), z drugiej zaś wydaje się to po prostu przeglądarka z fajnym designem oraz kilkoma bajerami. Problem w tym, że większość z nich można wgrać do każdej przeglądarki poprzez pluginy. Brakuje mi tylko wbudowanego Discorda. A jeśli zastanawiacie się, kto będzie w growym newsfeedzie, to łapcie.

Moje narzekania nie zmieniają faktu, że nowa Opera oferuje wszystko bez potrzeby dodatkowej instalacji, więc wydaje się ciekawą alternatywą dla graczy. Niemniej, niekoniecznie czymś obowiązkowym.

Jakie jest Wasze zdanie o tym projekcie?

[Źródło: Opera]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze