Prawdziwy koszt VR!

  • Autor: Kamila Zielińska
  • Opublikowano: 03 Lipiec 2016
  • Komentuj 11

Niedługo z VR będziemy korzystać wszyscy, ale za jaką cenę?

Niedługo z VR będziemy korzystać wszyscy, ale za jaką cenę?

Świat wirtualny jest na wyciągnięcie ręki już od lat, ale to teraz zadajemy sobie pytanie, czy wirtualny świat jest przyszłością? Przenosimy się do niego każdego dnia, grając w gry, czy czytając książki. Jednak wirtualna rzeczywistość przeżywa aktualnie swoją złotą erę i możliwości wyboru jest piorunująco dużo. Na rynku pojawiają się jak grzyby po deszczu różne wersje gogli VR (np. Xiaomi dwa dni temu ogłosiło swoje okulary), od taniej kartonowej wersji gogli do samodzielnego złożenia (Google Cardboard 2.0) lub wersji od McDonald's, przez drogi sprzęt stworzony dla entuzjastów i dostosowany do wysokiej klasy sprzętu komputerowego.

DIY wśród wirtualnej rzeczywistości.

DIY wśród wirtualnej rzeczywistości

Skupmy się jednak na komputerach. Obserwując wysyp nowej generacji kart graficznych i rozkwitu technologii VR, warto zastanowić się nad jego przyszłością. Czy wirtualna rzeczywistość wejdzie na stałe w świat graczy? Raczej tak, chociaż sceptyków jest całe mnóstwo, nie warto zamykać się na takie doświadczenia. VR to zdjęcie blokady, która do tej pory towarzyszyła nam w czasie rozgrywki. Chyba każdy miał taki moment, kiedy błagał swoją postać o wychylanie się zza osłony o jeszcze chociaż centymetr lub dwa. Teraz sami możemy wychylić głowę, a nawet obrócić ją o 360 stopni. Wiadomo, że dla skradanek, strzelanek, czy nawet RPGów, jest to doskonałe rozwiązanie. Skoro tak świetna technologia wkradła się już na rynek, to i zacznie powstawać coraz więcej gier obsługiwanych przez VR. Wiadomo, koszt takiej przyjemności mały nie jest, jednak z czasem większość graczy będzie posiadała odpowiednio zaawansowany komputer, a nawet teraz możemy przebierać w konfiguracjach sprzętu w odpowiedniej dla naszego portfela cenie.

Zacznijmy od wersji niskobudżetowej. Zakładając, że prawie każdy ma teraz smartfona, koszt ogranicza się do samych gogli. Ich cena jest stosunkowo niska, a jedyny mankament to dobranie tych odpowiednich dla naszego telefonu. Przejdźmy do komputerów. Poniżej podaję przykładowe zestawienia dla różnych półek cenowych.

wersja light:

Płyta główna: pod socket 1151 cena około 350zł Karta graficzna: GF GTX 970 1300zł 8 GB RAM 180zł Dysk HDD 1TB 200zł Dysk SSD 128GB 200zł Zasilacz SPC Vero 500W 180zł Oculus Rift (3,100 przy aktualnym kursie)

Całkowity koszt: +/- 5 500 zł

Tak prezentuje się zestaw Oculus Rift

Tak prezentuje się zestaw Oculus Rift

wersja hard:

Procesor: intel core i7 5820k 1800zł Płyta główna: coś pod socket 2011 cena około 900zł Karta graficzna: GF GTX 1080 3700zł 16 GB RAM 400zł Dysk HDD 1TB 200zł Dysk SSD 256GB 300zł Zasilacz chieftec 700W 200zł HTC Vive (4 000 przy aktualnym kursie)

Całkowity koszt: +/- 11 500 zł

Jak widać przekrój cenowy jest ogromny, ale znajdą się zestawienia i dla bardzo oszczędnych. Komputer za dwa i pół tysiąca w zupełności wystarczy do tego, by cieszyć się możliwościami VR. Takie przykładowe zestawy np TUTAJ, lub pośród komputerów Asus i Alienware z oznaczeniem "vr ready". Zawsze można pokusić się na zestaw do playstation, który kosztuje niecałe 1800 zł. Świetna alternatywna ze zbalansowaną proporcją możliwości do ceny. Z czasem komponenty zaczną tanieć, podobnie jak same gogle. teraz do wyboru mamy cały szereg tańszych zamienników. Jeżeli najtańsze okulary możemy dostać już za kilkadziesiąt złotych i z pomocą aplikacji na smartfona wykreować sobie trochę ciekawsze otoczenie, to czemu nie skorzystać? [źródło: gadzetomania.pl, vrhunters.pl]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze