Pożegnajmy Mengska

  • Autor: Joanna Pamięta-Borkowska
  • Opublikowano: 15 Sierpień 2017
  • Komentuj 2

W wieku 66 lat zmarł polski aktor teatralny, filmowy i radiowy, Andrzej Blumenfeld.

Jego dorobek jest bardzo bogaty. Zagrał w ponad 40 filmach i wielu serialach. Możecie kojarzyć go m.in. z rolą adwokata Celejwskiego w filmie Killerów 2-óch, prezesa gminy żydowskiej z serialu Czas honoru. Wcielił się też w rolę Klausa Blumenfelda w trzeciej części Ekstradycji.

Wielbiciele Harry'ego Pottera wiedza zapewne, że Andrzej Blumenfeld użyczał głosu Hagridowi, zarówno w filmie jak i w grze komputerowej. Wspólpracował z Teatrem Polskiego Radia. Dubbingował bajki dla dzieki. 

Niezapomniany Mengsk

Ale graczowej braci zawsze będzie kojarzyć się z takimi postaciami jak: Tyrael z serii Diablo, Victor Sullivan z Uncharted 2, czy Arcturus Mengsk ze Starcrafta II . Wielbiciele cRPG spod znaku AD&D słyszeli go w kwestiach Lorda Nashera z Neverwinter Nights 2. Andrzej Blumenfeld użyczał też głosu całemu szeregowi postaci w grze Gothic 3.

Poniżej możecie wysłuchać wywiadu, jaki przeprowadzono z Andrzejem Blumenfeldem przy okazji nagrywania dubbingu do Torment: Tides of Numenera:

Nadał też niezwykłego charakteru kontrowersyjnej postaci Dijkstry z trzeciej części Wiedźmina. W Torment: Tides of Numenera słyszeliśmy jego głęboki głos z lekką chrypką za każdym razem, gdy chcieliśmy porozmawiać z Aligernem. Ostatnią produkcją, w której usłyszymy Andrzeja Blumenfelda, jest mający swą premierę w październiku Elex. 

Andrzej Blumnfeld za całokształt pracy został odznaczonym Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Medalem " Zasłużonego w Kulturze Gloria Artis". 

[Źródło: filmpolski.pl, teatrdlawas.pl]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze