Planetside 2 żyje? Żyje! I ma się dobrze

PlanetSide 2

Mimo upływu lat rozpierducha wciąż ma się nieźle

W ciągu ostatnich paru lat powstało wiele sieciowych FPSów, na koniec roku zapowiedziane mamy kolejne tytuły z tego gatunku, między innymi Battlefield 1. Mimo wszystko żadnej firmie do tej pory nie udało się stworzyć z sukcesem pewnego gatunku strzelanek - prawdziwego MMoFPSa. Planetside 2 najnowszy nie jest, ale udowadnia, że nie trzeba z roku na rok wydawać nową część serii, by stworzyć coś "innego" i utrzymywać przy sobie graczy. Macie jakieś ukochane gry? Chcielibyście je przypomnieć w formie artykułu? Napiszcie do nas na skrzynkę kontaktową ;-) Planetside 2 pojawił się na rynku 20 listopada 2012, mimo upływu blisko 4 lat od premiery gra wciąż żyje i ma się dobrze. Z tego newsa dowiecie się dlaczego warto zainteresować się tym MMoFPSem, o co w nim chodzi oraz w jaki sposób rozpocząć swoją przygodę. Pierwsze, co warto zaznaczyć - Planetside 2 możecie pobrać za darmo z platformy Steam albo odpalić posiadając konsolę PlayStation 4. W przypadku konsoli Sony niewiele jest sieciowych FPSów, tym bardziej niewiele darmowych - kolejny powód, by przetestować. Wielu zapyta - skoro gra free to play, to pewnie na zasadzie "płać, by wygrać"? O tym dowiecie się w osobnym punkcie. Na początku zobaczmy, co to za gierka. http://jarock.pl/wp-content/uploads/2016/05/218230_screenshots_20160514202821_1.jpg http://jarock.pl/wp-content/uploads/2016/05/218230_screenshots_20160511234733_1.jpg http://jarock.pl/wp-content/uploads/2016/05/218230_screenshots_20160520190141_1.jpg http://jarock.pl/wp-content/uploads/2016/05/218230_screenshots_20160514210810_1.jpg http://jarock.pl/wp-content/uploads/2016/05/218230_screenshots_20160520180928_1.jpg  

Masowa rozwałka

Pierwsze, co trzeba zrozumieć to fakt, że Planetside 2 nie jest "lokacyjnym" FPSem, gdzie gracze toczą bój na konkretnych niewielkich mapkach. Wyobraźcie sobie Battlefield 4 i pomnóżcie go przez... 100. Tak mniej więcej wygląda Planetside 2. Praktycznie żadna sieciowa strzelanka nie posiada tego, czym są trzy największe zalety Planetside 2 - ogromne mapy (do 8x8 kilometrów), ponad 1500 graczy maksymalnie na jednej mapie oraz wizja rozwoju konta na kolejne wiele miesięcy. Większość strzelanek to bitwy do 64 graczy na niewielkich mapach oraz rozwój konta na maksymalnie parę tygodni - trochę celowników, perków i to wszystko. Planetside 2 oferuje masową rozwałkę dając "sens" gry na miesiące do przodu.

PlanetSide 2

Trochę humorystyczne przedstawienie fabularnych trzech stron konfliktu

Frakcje i strony konfliktu

Wbrew pozorom nawet taki FPS jak Planetside 2 posiada fabułę, oczywiście jako tło do całej trwającej 24 godziny na dobę rozpierduchy. Akcja gry toczy się ponad 600 lat w przyszłość - ludzkość posiada technologię pozwalającą eksplorować przestrzeń kosmiczną. Przez setki lat obserwacje ukazują tajemniczy "tunel" otwierający się raz na blisko sto lat w Układzie Słonecznym, w końcu w 2638 roku rusza ekspedycja złożona z kilkuset statków-matek, na których pokładzie znalazło się ponad 75 000 ochotników. Niestety... Tajemniczy tunel pochłania całą flotę i zamyka się szybciej niż się spodziewano. Rozpoczyna się poszukiwanie miejsca zdatnego do osiedlenia, wybuchają walki i konflikty pomiędzy nieoficjalnymi frakcjami. Przez kolejne dziesięciolecia na Auraxis - Nowej Ziemi - konflikty narastają, doprowadzając w końcu do oficjalnej wielkiej wojny pomiędzy trzema stronami.

Planetside 2 Terran Republic

Terran Republic

Terran Republic to pozostałości legalnej ziemskiej władzy, autokratyczna frakcja która stara się żelazną ręką zaprowadzić ponownie ład na Auraxis i nawiązać kontakt z Ziemią. Ich cechą charakterystyczną jest szybkostrzelność, zwrotność i prędkość poruszania się. Większość ich technologii w grze opiera się o bardzo szybkie przeładowanie broni, uzbrojenie zasypujące wroga pociskami, czego wadą jest znaczny rozrzut. Charakterystyczne dla tej frakcji pojazdy to Prowler (lekki czołg "oblężniczy") oraz Mosquito (najbardziej zwrotny myśliwiec).

Planetside 2 Vanu Sovereignty

Vanu Sovereignty

Vanu Sovereignty to frakcja kultystów, którzy rozpoczęli intensywne badania nad pozostałościami obcej cywilizacji na Auraxis wbrew zdaniu Republiki na ten temat. Odkryli nie tylko napęd przypominający antygrawitację, ale również broń. Ich zdaniem jedynie obca cywilizacja i jej wchłonięcie może ocalić odciętą od Ziemi ludzkość - stają się więc wrogiem zarówno dla Republiki jak i Nowego Konglomeratu. Ich uzbrojenie opiera się o futurystyczną broń , która prawie nie posiada "opadu pocisku", kosztem zadawanych obrażeń. Charakterystyczne dla tej frakcji pojazdy to Magrinder (lewitujący, zwrotny czołg o nieruchomym dziale) oraz Scythe (myśliwiec mogący wisieć w powietrzu).

Planetside 2 New Conglomerate

New Conglomerate

New Conglomerate to "były" kolektyw cywilnych firm pracujących niegdyś na rzecz Republiki. Po dziesięcioleciach spędzonych bez kontaktu z Ziemią frakcja przerodziła się w stronę walczącą z twardą władzą Republiki oraz z "fanatykami" Vanu, starając się wywalczyć równość i niepodległość dla wszystkich. Ich zdaniem ludzkość powinna odnaleźć nową drogę w odległej części kosmosu, gdzie nie będzie tyranii i żelaznych zasad Republiki. Uzbrojenie opiera się o broń ciężką, wolną, dobrze opancerzoną ale odpadającą kiedy mowa o szybkości poruszania się lub szybkości przeładowania. Charakterystyczne dla tej frakcji pojazdy to Vanguard (ciężki, mało zwrotny czołg) oraz Reaver (mało zwrotny myśliwiec z dopalaczem).

PlanetSide 2

Podstawowa sprawa - to nie jest mała strzelanka 100x100 metrów. Co powiecie na prawdziwy MMoFPS?

Co ja robię tuuu?

Wiele osób ocenia Planetside 2 w ciągu 15 minut od uruchomienia i wybrania swojej frakcji. Najczęstszym powodem tego, że wielu graczy na początku odpada są dwa błędne przekonania - trzeba wszędzie "jeździć" z daleka oraz "ciągle ginę". Dobrym krokiem jest poradnik "20 X DLACZEGO", który w prosty sposób wyjaśnia 20 pytań odnośnie Planetside 2. Podstawową rzeczą na początek jest dołączenie od składu (max 12 osób) lub plutonu (max 4 składy do 48 graczy) za pomocą zakładki SOCIAL. Następnie udanie się na wyznaczone pole bitwy za pomocą punktów respawnu (zielone pola lub ciężarówki). W ciągu parunastu sekund jesteśmy w środku pola bitwy. Proste, nie? Warto wspomnieć, że Planetside 2 posiada aktualnie cztery kontynenty (mapy, każda po około 8x8 km) - Indar, Amerish, Hossin oraz Esamir. Początkujący gracz ląduje na kontynencie Koltyr, który przeznaczony jest do zapoznania się z grą.

Planetside 2

Nawet bez wielu znajomych albo klanu jesteś trybikiem wielkiej wojennej machiny - system składów pozwala łatwo znaleźć ekipę

Druga sprawa to odpowiedź na pytanie czemu początkujący gracz ginie 10 razy nim zabije jakiegoś przeciwnika? Powód jest prosty - większość graczy przyzwyczajona jest do Call of Duty, Battlefield lub innych dość "małych" w stosunku do Planetside 2 sieciowych strzelanek. Tutaj trzeba zrozumieć, że mapa ma 8x8 kilometrów, lokacji jest kilkadziesiąt, a front może mieć kilkaset metrów szerokości. Istotną sprawą w Planetside 2 jest "odgrywanie roli" - możemy grać jako snajper, medyk, inżynier, lekki lub ciężki szturmowiec albo MAX (ciężki kombinezon bojowy o różnych zastosowaniach). To nie wszystko, bo w Planetside 2 ogromną rolę odgrywają pojazdy...

Planetside 2

To tylko mały oddział czołgów Konglomeratu... Jakieś 2% tego, ile jest pojazdów ogółem na całej mapie!

Poza graniem piechotą w Planetside 2 można rozwijać pojazdy - do dyspozycji mamy quad (może być uzbrojony!), Harasser (lekki wóz piechoty z otwartą "paką" dla MAXa), Lightning (lekki czołg o różnym uzbrojeniu), Sunderer (mobilny punkt respawnu, stacja amunicyjna lub naprawcza dla pojazdów), ANT (pojazd do budowy własnych baz zbierający surowce) oraz zwykły czołg (dla każdej frakcji inny). Do tego pojazdy latające - Valkiria (lekki transportowiec piechoty), Liberator (bombowiec), Galaxy (ciężki transportowiec piechoty) oraz myśliwce (dla każdej frakcji inny). Dlatego Planetside 2 to nie tylko strzelanka - to też odrobina gry strategicznej, taktycznej i zespołowej. To kim będziemy zależy od nas, a różnorodność tego, co w Planetside 2 możemy robić sprawia, że nuda nam raczej nie grozi.

Planetside 2

Niektórzy są "ładniejsi" od innych, czyli uroki Free to Play?

Free to play. Pay to win?

Planetside 2 jest grą free to play. To podstawa. Jednak czy jest "P2W" (pay to win), grą gdzie płacący mają wielką przewagę? Zacznijmy od tego, że nie ma tutaj przedmiotów wyłącznie premium - chyba, że są to przedmioty wizualne. Nie ma broni tylko za pieniądze, które są lepsze, zaś te rzeczy odblokowywane za darmo zostają na naszej postaci na zawsze. Wielką zaletą Planetside 2 w przeciwieństwie do innych gier free to play jest możliwość testowania niemal WSZYSTKIEGO w grze na specjalnym poligonie. Do woli, bez ograniczeń. Każdą rzecz - nawet durny celownik - możemy przetestować na botach, również jeżeli chcemy kupić sobie skórkę lub skin ze sklepu premium możemy ją przetestować za darmo. Elementy wyposażenia pojazdów i bronie możemy odblokować szybciej płacąc, ale niczym się one nie różnią od darmowych odpowiedników. Mówiąc wprost - Planetside 2 jest grą w stylu "pay to exp faster".

Planetside 2

Widać mnie z kilometra? To dobrze! Niech czują nadchodzący wpi#[email protected]!

Rzeczy, które głównie "utrzymują" Planetside 2 finansowo są skiny oraz elementy wizualne - nakładek na pojazdy delikatnie pozwalające wtopić im się w otoczenie lub specjalnie mające przyciągać uwagę jest sporo. Do tego podświetlenia dla pojazdów, inne głosy postaci, specjalne bannery na profil (widzi go gracz, którego zabijemy) lub narodowe flagi na ramię. Okej, ale jak w tej grze odblokować coś za darmo? Każda akcja jaką wykonujemy w Planetside 2 - zabójstwa, asysty, naprawy, leczenie, rzucanie amunicji, przejmowanie baz itp. - przynosi nam doświadczenie. Ono przeliczane jest na tzw. punkty kwalifikacji (certy, certyfikacje), które następnie wydajemy na rozwijanie swoich postaci o nowe umiejętności, zwiększanie ich możliwości, nowe bronie albo wyposażenie pojazdów. Ważne - gra pozwoli nam na 15 poziomie cofnąć WSZYSTKIE wydane punkty rozwoju, mamy więc dodatkową szansę na przyjemny free to play jeżeli stwierdzimy, że jakaś postać jednak nam nie leży. 250 EXP to jeden punkt rozwoju (cert), zaś EXP otrzymujemy za całą masę rzeczy, nawet taką jak zauważanie przeciwników (podobny system jak w Battlefield). W przenośni mówiąc "ekspić" możemy nawet nie zabijając przeciwników - lecząc, wskrzeszając, roznosząc amunicję, naprawiając...

Planetside 2

Gotowi na masową strzelankę? Stańcie po jednej z trzech stron konfliktu i do boju! Prawo, wolność czy może technologia przede wszystkim?

Finalnie!

Mimo 4 lat od premiery gra trzyma się dobrze - popołudniami i wieczorami na kontynentach bywają kolejki, oznacza to że limit ponad 1500 graczy na mapie został przekroczony. Bitwy z udziałem 300-400 graczy na powierzchni przykładowo 300x300 metrów wciąż są tutaj normalnością. Macie problem ze zrozumieniem tej gry? Chcielibyście o coś zapytać? Piszcie w komentarzach. Trzeba pamiętać, że Planetside 2 nie wspiera już systemów 32-bitowych oraz posiada dość spore wymagania sprzętowe. Jednak na ustawieniach maksymalnych wygląda naprawdę świetnie jak na tak masową strzelankę - kilka screenów na ustawieniach ultra znajdziecie w galerii na początku. Aktualnie prawdopodobnie nie ma drugiego tak dużego MMoFPS, gdzie bitwy toczą się z udziałem setek graczy i kilkunastu lub kilkudziesięciu różnych pojazdów, w tym lotnictwa. Do dyspozycji w Europie mamy dwa serwery - Cobalt oraz Miller - na których działają mniejsze lub większe polskie outfity (odpowiednik klanu w Planetside 2). Nie dajcie się jednak wciągnąć do konkretnej frakcji pod pretekstem grania w klanie - możecie stworzyć trzy osobne postacie, na trzech osobnych frakcjach sprawdzając jak Wam "leżą". Teraz po napisaniu takiej książki ciężko znaleźć słowa na zakończenie... Graliście? Gracie? Chcielibyście zagrać? System komentarzy macie na dole! :-)

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze