Nowy deal Samsunga

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 02 Czerwiec 2014
  • Komentuj 5

  samsung-oculus-hearts_630px

Kiedy pisałem w zeszłym tygodniu o dosyć nieoczekiwanym dołączeniu Samsunga do bitwy na urządzenie VR, bardzo mało było wiadomo na temat samego urządzenia. Dziś docierają do nas nowe, pełniejsze informacje. Przede wszystkim urządzenie Samsunga będzie owocem współpracy z należącym teraz do Facebooka Oculus VR. Plan zakłada, że Samsung stworzy własne urządzenie, ale oprogramowanie do niego zapewnią spece z Oculusa. Na współpracy mają skorzystać obie firmy. Oculus udostępni Samsungowi wczesne wersje software'u w zamian za co dostaną opracowywane przez Koreańczyków next-genowe ekrany OLED. Niech nie martwią się Ci, którzy pomyśleli ''no to Oculus przepadł jeśli idzie o gry komputerowe''. Nie! Bez nowoczesnych ekranów jakimi dysponuje Samsung nie będzie możliwe uzyskanie takiej jakości doznań w grze jaką chce osiągnąć Oculus.

 sammyvrmock-2

Ekrany OLED, które w ramach wymiany technologii trafią do Oculusa mają mieć większą rozdzielczość niż 1080p i planowane są do wprowadzenia w przyszłych flagowych modelach smartfonów produkowanych przez Samsunga. Koreańczycy robią wszystko, żeby nie znaleźć się w miejscu gdzie jest obecnie Microsoft czyli bez swojego własnego urządzenia VR. Dlatego prace nad ich własnymi goglami zostały ogłoszone niemal w połowie ''wyścigu''. Mało tego! Samsung chce jako pierwszy wejść na rynek wirtualnej rzeczywistości zanim zdąży to zrobić Sony czy sam Oculus. Ale z oczywistych względów nie jest w stanie tak szybko nadrobić kilku lat starty w badaniach i rozwoju urządzenia.

fure

VR obu firm będą jednak znacząco się różnić. Przede wszystkim pomysł Samsunga zakłada, że ekran stanowić będą telefony komórkowe przyszłej generacji, nie ma więc potrzeby instalowania takowego w samych goglach. Dzięki połączeniu urządzenia ze smartfonem za pomocą zwykłego kabelka micro USB i wbudowanymi w niego sensorami znaczna część funkcji związanych ze śledzeniem naszych ruchów będzie wykonywana przez gogle. Ma to odciążyć procesor komórki, która mogłaby mieć problem z wykonywaniem tych wszystkich czynności. Testy przeprowadzone na telefonach Galaxy S4 zdaniem producenta przynoszą ''szokująco dobre rezultaty''. A nie należy zapomnieć, że gotowy produkt przeznaczony będzie na przyszłe generacje telefonów Samsunga. VR Koreańczyków będzie mógł współpracować z dołączanymi kontrolerami do gry lub być sterowane wyłącznie za pomocą głosu czy gestów.

oculus-rift-strike-suit-zero

Zarówno Samsung jak i Oculus podejmują pewne ryzyko decydując się na współpracę. Czy wymiana technologii zaszkodzi czy raczej pomoże obu projektom? Na odpowiedź musimy poczekać, ale patrząc na tempo w jakim ogłaszane są prace nad kolejnymi urządzeniami VR, nie będziemy musieli czekać zbyt długo.

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze