Nowa Civka jeszcze w tym roku

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 15 Sierpień 2017
  • Komentuj 2

Jedna z najsławniejszych gier 4X kolejny raz zostanie wydana w formie planszówki. Sid Meier's Civilization: A New Dawn już teraz dostępna jest w przedsprzedaży.

Nową Civkę już można zamawiać

W 2010 roku do rąk graczy trafiła gra Civilization: The Board Game i została ciepło przyjęta. Gra doczekała się dwóch rozszerzeń (Fame and Fortune z 2011 i Wisdom and Warfare z 2013 roku). Mija siedem długich lat i planszowa Cywilizacja powraca w formie Sid Meier's Civilization: A New Dawn.

Skrót 4X odczytujemy jako eXplore (eksploracja), eXpand (ekspansja), eXploit (eksploatacja) i eXterminate (eksterminacja), a seria Sida Meiera to sztandarowy wręcz przykład zastosowania wszystkich tych mechanik. Dziś ogrywamy szóstą już część gry, a jeszcze w tym roku planszówkowi maniacy będą mogli spróbować swoich sił w kolejnej odsłonie, tym razem bez prądu. 

Zwyciężyć może tylko jeden naród!

Sid Meier's Civilization: A New Dawn to gra przeznaczona dla maksymalnie czterech graczy i podobnie jak jej cyfrowy odpowiednik pozwoli nam na rozwój naszej własnej cywilizacji, powiększanie terytorium i opracowywanie nowych technologii. Warto dbać o militarny rozwój państwa, bo oprócz innych graczy zagrażać nam będą także barbarzyńcy. Jednak nie samą wojaczką człowiek żyje, bo kraj bez dobrze rozwiniętej kultury długo istnieć nie będzie. 

Zdecyduj, która nacja osiągnie wielkość

Gracze bez prądu spotkają w A New Dawn sporo znajomych z piątej części Civki. Rzymem nadal dowodzi Julek Cezar, USA kierowane jest przez prezydenta Roosevelta, a na czele Azteków stoi Montezuma. To co pozostaje bez zmian, to turowy system rozgrywania gry i porozsiewane po całej mapie niezależne państwa miasta.

Najnowsza Cywilizacja swoją premierę będzie miała w czwartym kwartale tego roku, można się więc jej spodziewać w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Szkoda, że cena jest dość duża, bo za  A New Dawn trzeba zapłacić 50 dolarów, czyli niemal tyle samo co za jej cyfrową siostrę na Steamie. Ale fana 4X na pewno to nie powstrzyma. 

[źródło: fantasyflightgames.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze