Mamy nową ligę CS:GO

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 09 Wrzesień 2016
  • Komentuj 0

Patrzymy na nową jakość w profesjonalnym e-sporcie?

Patrzymy na nową jakość w profesjonalnym e-sporcie?

Professional eSports Association (PEA) to nowa organizacja na e-sportowej scenie. Czym różnić się będzie od innych lig? Przede wszystkim podziałem zysków, z których aż 50% ma trafić do graczy.  Siedem zespołów ze Stanów Zjednoczonych: Team Solomid, Cloud9, Team Liquid, Counter Logic Gaming, Immortals, NRG eSports  oraz compLexity Gaming zdecydowało się na powołanie własnej e-sportowej ligi, która ruszyć ma już niedługo, bo w styczniu przyszłego roku. Jason Katz, komisarz nowej ligi, zapowiada, że dowodzona przez niego organizacja ''jest czymś nowym w e-sporcie''. W jakim sensie? Liga będzie własnością zespołów, a 50% zysków, jakie uda się lidze wygenerować, trafi bezpośrednio do zawodników. Oprócz tego Katz chce ustanowić ''pakiet korzyści finansowych i usług dla graczy''. Co to oznacza? Plan emerytalny dla zawodników, pomoc w planowaniu ich inwestycji, a także pakiet ubezpieczeń zdrowotnych i tym podobnych benefitów.

Na pierwszy ogień idzie CS:GO. Pula nagród to pół miliona dolarów

Na pierwszy ogień idzie CS:GO. Pula nagród to pół miliona dolarów

Do tego dochodzi jeszcze specjalne ciało nazwane Komitet Zasad i Skarg (Rules and Grievances Committee), w którym zasiądą sami gracze. W zamyśle ma im to dać większą kontrolę nad poczynaniami nowej organizacji. ''Nastał czas, żeby ligi dzieliły się nagrodami i uwzględniały zdanie zawodników przy podejmowaniu strategicznych decyzji'' mówi Andy Dinh, szef Team Solomid. PEA napisało w informacji prasowej, że chcą się stać ''NBA e-sportu''. ''Ligi organizowane przez wydawców i podmioty trzecie nie dzielą się zyskami z zawodnikami i drużynami'' mówi szef Team Liquid Steve Arhancet. ''To pomniejsza potencjał e-sportu w rywalizacji z innymi profesjonalnymi ligami sportowymi, gdzie zawodnicy i liga robią wszystko, żeby co roku dawać z siebie wszystko''. Liga, jak już wspomniałem, startuje w styczniu przyszłego roku. Na razie jedyną zgłoszoną dyscypliną jest CS:GO, ale taki wielki projekt ostatecznie na pewno nie będzie się opierał na jednej grze. Pierwszy sezon ma trwać 10 tygodni, mecze odbywały się będą dwa razy w tygodniu. Pula nagród ma wynieść pół miliona dolarów.

Liga startuje w styczniu przyszłego roku

Liga startuje w styczniu przyszłego roku

[źródło: informacja prasowa, polygon.com, engadget.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze