Loot Boxy i hazard

  • Autor: Paweł Słomka
  • Opublikowano: 28 Kwiecień 2018
  • Komentuj 4

Ostatnimi czasy w całej Unii Europejskiej podnoszone są kwestie Loot Boxów. Wielu polityków uważa, że systemy, w których kupujemy kota w worku noszą znamiona hazardu i uważają, że kwestia ta musi zostać uregulowana prawnie. Temat ten poruszany był już przez rządy Niemiec i Holandii. Jednak to właśnie Belgia zrobiła już pierwszy krok.

Loot Boxy to jedne z najpopularniejszych dodatków w grach komputerowych. Poza samą kampanią bądź trybem multiplayer gracze mogą wygrać bądź kupić skrzynie, w których znajdują się losowo dobrane elementy kosmetyczne bądź ulepszenia. I właśnie ten drugi punkt według Belgijskiej Komisji Gier nosi znamiona hazardu.

Komisja zbadała kilka gier komputerowych i jednoznacznie stwierdziła, że Loot Boxy w Overwatch, Fifa 18 oraz Counter-Strike: Global Offensive naruszają ustawę hazardową. Urząd nakazał usunięcie Loot Boxów z gier, a w przypadku braku reakcji, osoby odpowiedzialne zagrożone będą karą 5 lat pozbawienia wolności oraz odszkodowaniem w wysokości do 800 000 euro.

Belgijska Komisja Gier tłumaczy swoje decyzje potrzebą edukacji młodych osób, które mając styczność od najmłodszych lat z grami komputerowymi padają ofiarami hazardu, od którego mogą się łatwo uzależnić, a na co nie mogą pozwolić.

Kwestia skrzyń w grach komputerowych stanowi coraz większy problem deweloperów. Jednak jak tłumaczy Koen Geen, Minister Sprawiedliwości Belgii, procedury sprawdzające uruchomiono po skandalu wywołanym przez Loot Boxy w Battlefront 2, który usuwając płatne skrzynie uchronił się przed grzywną rządu. Jedno jest pewne - coraz więcej czarnych chmur zawisa nad skrzyniami. Będziecie tęsknić?

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze