Kryptowaluty

  • Autor: Mateusz Łysoń
  • Opublikowano: 19 Lipiec 2017
  • Komentuj 1

Od kilku tygodni kryptowaluty są jednym z najgorętszych tematów, a ich działanie jest dla wielu zagadką. Czas odpowiedzieć na część pytań na ich temat.

Kryptowaluty to nic innego jak cyfrowe zasoby zabezpieczone przy użyciu kryptografii. Najpopularniejsze z nich to Bitcoin i Ethereum, które powstają w wyniku "górnictwa" polegającego na udostępnianiu zasobów swojego sprzętu do sortowania bloków w łańcuchu. 

Gdy maszyna obliczy matematyczną formułę zwaną Esthash, dane zostają przesłane dalej. W tym momencie operacja jest kończona, a użytkownik, który pomógł w jej wykonaniu, otrzymuje niewielkie wynagrodzenie. Wygenerowane monety są przechowywane w portfelach chronionych hasłem i za ich pośrednictwem można przeprowadzać dowolne transakcje. 

Każdy wystawiony w sieci token jest niezmienny i może zostać cofnięty, co uniemożliwia podrobienie. Całkowita liczba monet, które mogą zostać wygenerowane, jest na ogół ograniczona, a prędkość ich wydobywania zmienna. Zwykle zaczyna się bardzo szybko i wraz ze zmniejszaniem się puli stopniowo maleje.

Swoją popularność i cene zawdzięcza technologi Blockchain, czyli zdecentralizowanej i rozproszonej bazie danych w sieci peer-to-peer bez centralnych komputerów służącą do księgowania poszczególnych transakcji. Takie rozwiązanie polega na modelu komunikacji zapewniającej wszystkim hostom (w tym wypadku górnikom) te same uprawnienia.

Blockchain to seria skompilowanych bloków połączonych ze sobą, które mają wspólny początek. Nadawca płaci, aby transakcja została zapisana w jednym z takich bloków, co najprościej mówiąć rejestruje daną operację. W tym momencie na scenę wchodzi moc obliczeniowa komputerów, ponieważ każda taka operacja wymaga potwierdzenia ze strony sprzętu ''górnika'', który następnie jest ''sprawdzany'' przez kolejnych użytkowników.

Transakcja zapisana w jednym z bloków trafia natychmiastowo do sieci Blockchain i w tym momencie jest niezmienna, ponieważ każda osoba, która uczęstniczyła w tej operacji, ma kopię tego bloku. Nawet najmniejsza zmiana wymagałaby ogromnej mocy obliczeniowej, która jest zwyczajnie niedostępna dla zwykłego użytkownika. To poczucie trwałości zapewniane przez system Blockchain jest tym, co sprawia, że ​​kryptowaluty są wyjątkowe i cenne.

Pewnie zastanawiacie się, jak coś, co nie ma żadnego pokrycia w rzeczywistości może służyć jako środek płatniczy. Odpowiedź jest banalnie prosta - to ludzie nadają im wartość i sytuacja wygląda identycznie, jak w przypadku zwyczajnych banknotów. Na ich cene składa się wiele czynników: limit, koszt i poziom trudności ''wydobycia'', czy użyteczność danej waluty to tylko wierzchołek góry lodowej.  

Istnieją dwie metody na przygarnięcie swoich własnych wirtualnych monet. Pierwsza z nich to zwyczajne ''kopanie'' za pośrednictwem swoich komputerów. Wprawdzie wymaga ona sporego nakładu pieniężnego, ale według wykresu na PurePc gra jest ciągle warta świeczki. Druga jest znacznie bardziej ryzykowna, ponieważ polega na inwestowaniu w kryptowaluty. 

Doszło nawet do tego, że za pośrednictwem kryptowalut można finansować powstające projekty, a wachające się kursy nie stanowią wielkiej przeszkody. Takim przypadkiem jest opisywany ostatnio przez Kamilę OPUS autorstwa Mateusza Macha, który ma szanse zostać pierwszą platformą muzyczną opartą na technologii ethereum.

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze