Jaki dochód generują gry?

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 15 Maj 2017
  • Komentuj 0

Newzoo publikuje prognozy na 2017 rok

Newzoo publikuje prognozy na 2017 rok

Portal Newzoo opublikował wyniki badania, dzięki któremu wiemy jakie kraje wygenerują najwięcej dochodu z gier komputerowych w 2017 roku. Polska w tym zestawieniu znajduje się na 23. miejscu wyprzedając takie gospodarcze potęgi jak Szwecja czy Szwajcaria. Pierwsze miejsce, z wynikiem ponad 27 miliardów dolarów zajmuje... Państwo Środka! To właśnie w Chinach gry komputerowe zarobią najwięcej. Nic dziwnego, że potentat na tamtejszym rynku IT, firma Tencent, tak śmiało wchodzi w kolejne gałęzie tej branży. Są już między innymi właścicielami Riot Games, mają własną konsolą, a teraz jeszcze tworzą coś do może stać się konkurencją dla Steama. Drugie miejsce zajmują Stany Zjednoczone, które w 2017 wygenerują 25 miliardów dolarów (ale mają prawie trzykrotnie mniej internautów niż Chiny!). Podium zamykają Japończycy z wynikiem o połowę mniejszym niż w USA - 12 miliardów dolarów to spora kwota, ale do pierwszej dwójki sporo brakuje. Na dalszych miejscach znalazły się kolejno Niemcy (4,3 mld), Wielka Brytania (4,2 mld), Korea Południowa (4,1 mld), Francja (2,9 mld), Kanada (1,94 mld), Hiszpania (1,91 mld), a dziesiątkę zamykają Włosi (1,8 mld). Oznacza to, że kraje z miejsc 4-10 wspólnie wygenerują mniejszy dochód już sami Chińczycy czy Amerykanie, co sporo mówi o wielkości tych rynków. W tej sytuacji nieco bardziej uzasadnione wydają się plotki mówiące o tym, że druga część filmowego Warcrafta może być produkcją przeznaczoną tylko na chiński rynek.

23. miejsce Polski

23. miejsce Polski

W zestawieniu Newzoo znalazło się też miejsce dla naszego kraju. Polska w rankingu obejmującym 100 państw zajęła całkiem niezłe 23. miejsce generując 489 milionów dolarów dochodu w 2017 roku. Stawia nas to za Holandią (567 milionów) i przed Iranem (431 milionów). Polska może nie jest najbogatszym krajem, ale naszym atutem jest wielkość rynku (Newzoo mówi o 28 milionach internautów - lepsi od nas Holendrzy mają ich tylko 16 milionów), który jak na warunki europejskie jest całkiem spory. Pozwoliło nam to na pokonanie takich gospodarczych potęg jak Szwajcaria (26. miejsce i 411,7 milionów $), Szwecja (27. miejsce i 411,8 milionów $) czy Norwegia (33. miejsce i 309 milionów $). Aż pięć krajów z miejsc 90-100 pochodzi z Europy - Bośnia i Hercegowina (91. miejsce i 27,9 milionów $), Łotwa (93. miejsce i 27,1 21 milionów $), Albania (96. miejsce i 21 milionów $), Estonia (97. miejsce i 21,6 21 milionów $) oraz Macedonia (99. miejsce i 18 21 milionów $). Ostatnim krajem jaki załapał się do listy Newzoo jest afrykański Sudan z wynikiem 18 milionów dolarów za 2017 rok. Newzoo podaje, że takie wyniki uzyskali dzięki badaniom konsumenckim oraz kwartalnym raportom pochodzących od tworzących gry firm. Newzoo zaznacza, że wyniki nie obejmują sprzedaży hardware, podatków, hazardu online i zakładów. Pełną listę państw ujętych w badaniu znajdziecie tutaj.

W Polsce robi się coraz więcej świetnych gier

W Polsce robi się coraz więcej świetnych gier

[źródło: newzoo.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze