Piracki eksperyment

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 07 Luty 2016
  • Komentuj 7

Koniec piractwa szybciej niż myśleliśmy?

Koniec piractwa szybciej niż myśleliśmy?

Dość zaskakującą decyzję ogłosili chińscy crackerzy na forum 3DM - od jutra przez rok nie będę w ogóle zajmowali się łamaniem gier singleplayer. Powodem decyzji jest chęć sprawdzenia jak brak cracków wpłynie na sprzedaż legalnych kopii. 

W ostatnich tygodniach o forum 3DM jest dosyć głośno. To własnie oni stwierdzili niedawno, że piractwo zniknie z gier komputerowych w przeciągu dwóch lat. Już teraz zabezpieczenia firmy Denuvo nadal są nie do przejścia chroniąc choćby Just Cause 3 czy  Rise of the Tomb Raider.

Mija kolejny miesiąc a JC3 jak się opierało tak się opiera skłaniając piratów do dość niespodziewanej zmiany strategii. Przywódczyni chińskich łamaczy gier znana jako Bird Sister ogłosiła koniec pirackiej działalności na forum 3DM. Akcja rozpocznie się w dzień kiedy Chińczycy wchodzą w nowy rok, czyli jutro i potrwa 12 miesięcy.

Big Bird i jej współpracownicy biorą wolne

Big Bird i jej współpracownicy biorą wolne

''Crackami zagranicznych grup, które nadal będą zamieszczane na forum, będziemy się aktywnie zajmować''. Niestety Big Bird nie precyzuje co dokładnie ma na myśli mówiąc, że będą się nimi ''zajmować'', ale można się domyślać, że takie posty będą usuwane z jej forum.

Jednak najciekawsza wydaje informacja dotycząca motywów działania Chińczyków. Przez ten rok zamierzają obserwować rynek i sprawdzić w jaki sposób brak spiraconych gier wpłynie na sprzedaż oryginałów. ''Popatrzymy na sytuację za rok i zobaczymy czy sprzedaż się zwiększyła'' mówi Big Bird.

Ciekawe też będzie obserwowanie wydawców i producentów - czy w związku ze zmniejszeniem skali piractwa obniżą ceny? W końcu to właśnie piractwo jest głównym argumentem twórców, przez który jakoby nie mogą sobie pozwolić na obniżki.

Oczywiście Chińczycy z 3DM to nie jedna grupa zajmująca się łamaniem gier na świecie, ale za to jedna z najprężniej działających. To dzięki nim do milionów chętnych trafiają codziennie nowe cracki. Teraz w ramach sprawdzianu przez rok szykuje się posucha na rynku nielegalnych kopii.

Jak te 365 dni wpłynął na branżę? Nie pozostaje nic innego jak tylko poczekać do lutego 2017 i obserwować ceny. Co będzie jeśli te rzeczywiście spadną? Możliwe, że ten roczny urlop zamieni się w stałe bezrobocie, bo już niedługo na grę nie trzeba będzie wydawać małej fortuny.

[źródło: torrentfreak.comgamespot.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze