Autorem tekstu jest Hubert Kurkowiak z HappyVR
Wybór odpowiedniego sprzętu ma ogromne znacznie
Rynek sprzętu do wirtualnej rzeczywistości staję się bardzo duży, z dnia na dzień coraz bardziej się rozrasta. W Polsce jest już kilku producentów gogli do wirtualnej rzeczywistości (DaVinci, Vrizzmo), choć jak można zauważyć największy udział w rynku mają produkty pochodzenia chińskiego.
Mnogość producentów sprawia, że konsument nie jest skazany na jeden produkt, lecz ma możliwość wyboru - i tu tak naprawdę pojawia się problem. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, na co tak naprawdę powinniśmy zwrócić uwagę szukając odpowiedniego sprzętu do VR.
Na rynku jest mnóstwo różnych modeli okularów do wirtualnej rzeczywistości od typowych gogli Google Cardboard, aż po podróbki Oculus Rift’a. Produkty te na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo profesjonalnie, a do tego mają atrakcyjną cenę, lecz musimy uważać, ponieważ nie są one wolne od wad konstrukcyjnych. Często zdarza się też, że produkty nie są przemyślane pod względem użytkowania w VR.
Klienci zazwyczaj nie mają pojęcia jak naprawdę powinny wyglądać dobrze skonstruowane gogle VR. Co więcej, jestem przekonany, że często nawet sami producenci nie są w tej kwestii kompetentni, przez co tworzą produkty przeciętne, obarczone wadami, i zniechęcające do dłuższego przebywania w wirtualnym świecie. Oczywiście możemy napotkać na wyjątki, aby je rozpoznać, warto dowiedzieć się jakie cechy produktu są najważniejsze i jakie niosą ze sobą korzyści dla użytkownika.
Sprzęt do wirtualnej rzeczywistości to nie tylko cena i wygląd. Ważna jest wygoda użytkowania, sposób montażu telefonu oraz przede wszystkim zastosowana optyka, która ma ogromny wpływ na stopień zanurzenia w wirtualnej rzeczywistości (
immersji).
To optyka w dużej mierze decyduje o jakości zabawy z VR
Miałem okazję testować dziesiątki różnych gogli VR i muszę przyznać, że wybór odpowiedniego sprzętu jest naprawdę trudny. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na to jak duży wyświetlacz posiada nasz telefon, ponieważ ze względu na swoją zróżnicowaną budowę, gogle mogą dawać inną wartość pola widzenia (
FOV) dla różnych wielkości ekranu.
Jak to rozumieć ? W skrócie, oznacza to, że aby uzyskać pełną szerokość obrazu w jednych goglach wystarczy ekran o przekątnej 5, a w innych 5,7. Jeżeli więc włożymy smartfona z 5-cio calowym ekranem do gogli, które pełną szerokość obrazu uzyskują przy ekranie 5,7 cala, to widziany obraz będzie wąski. Ten efekt często nazywany jest efektem tunelu. To znacząco wpływa na nasze poczucie przeniesienia się w świat wirtualny. Im większy będzie widziany obraz tym łatwiej będzie nam zapomnieć, że to co widzimy przed oczami to tylko grafika wyświetlana na ekranie naszego smartfona.
Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest komfort użytkowania. Bardzo ważne jest, aby po założeniu gogli na głowę były one wygodne. Częstym błędem konstrukcyjnym jest zbyt małe wgłębienie na nos, przez które możemy odczuwać dyskomfort. Z kolei za duże otwory mogą powodować wpadanie światła do środka gogli co nie ma psuje komfortu użytkowania, jednak ma negatywny wpływ na nasze zanurzenie w VR.
Technologia technologią, ale komfort użytkowania też się liczy
Jeśli jednak chodzi o kwestie praktyczne to warto zwrócić uwagę na to czy gogle posiadają przycisk pojemnościowy lub magnetyczny. Ten drugi w tym momencie nie jest już raczej stosowany ze względu na dość ograniczoną ilość modeli telefonów, które mogą go obsłużyć. Przycisk na goglach nie jest konieczny do wejścia w wirtualną rzeczywistość, ale może znacząco ułatwić nam kontrolę aplikacji VR i nie zmusza nas do ciągłego ściągania gogli z twarzy.
Można go zastąpić bezprzewodowym GamePad’em lub przejściówką USB, do której możemy podłączyć mysz komputerową. - instrukcje jak tego dokonać można znaleźć na
naszym kanale YouTube:
No i najważniejsze…. optyka. Prawdopodobnie największy wpływ na nasze zanurzenie w VR mają zastosowane soczewki. Najlepiej, aby gogle posiadały soczewki szklane, lecz na rynku dotychczas nie pojawiły się gogle w sprzedaży detalicznej, które takowe by posiadały. Szklane soczewki w porównaniu do soczewek wykonanych z PMMA mają mniejsze aberrację (
zniekształcenia obrazu), patrząc przez nie od razu zauważymy większą ostrość obrazu, który praktycznie w ogóle nie rozmywa się na krawędziach, a dodatkowo występuje w nich mniejszy efekt rozczepiania kolorów.
Wielkość soczewki ma znaczenie - im są większe tym lepiej. Regulacja soczewek ma swoje zalety, lecz nie jest niezbędna w goglach, większe znaczenie ma odległość oczu od soczewek, czym bliżej tym znacząco poprawia się szerokość widzianego obrazu (
FOV) oraz ostrość.
Soczewki to jeden z najistotniejszych elementów gogli
Jak widać, nie jest łatwo wybrać odpowiednich gogli do VR. Jest wiele czynników na które warto zwrócić uwagę dlatego na łamach naszego portalu
happyvr.pl oceniamy gogle VR zwracając uwagę na wszystkie powyższe elementy. Staramy się dzielić naszym doświadczeniem i pomagać w wyborze odpowiednich najlepszych produktów.
Mam nadzieję, że ten artykuł zwróci uwagę na niektóre aspekty, o których nie usłyszymy od producentów gogli, co pomoże lepiej dobrać sprzęt i dać większą satysfakcję z zakupów.
Autorem tekstu jest Hubert Kurkowiak z HappyVR
Komentarze