Hexapod na ratunek

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 11 Grudzień 2016
  • Komentuj 0

Zagłosuj na Spydera

Wejdzie tam gdzie nie dotrze człowiek, dostarczy wodę oraz wskaże miejsce, w którym znajduje się ofiara. Grupa licealistów z Koła chce stworzyć specjalnego robota o nazwie Spyder, a Wy możecie pomóc. Wiedza z zakresu projektowania 3D, znajomość układów mikroprocesorowych czy umiejętność programowania to tylko mały wycinek umiejętności jakie muszą posiadać Ola, Karol, Filip i dwóch Patryków z zespołu tworzącego Spydera. Tutaj możecie sprawdzić ich profil na Facebooku. Ale zacznijmy od początku. Spyder jest hexapodem, czyli przypominającym pająka robotem kroczącym o sześciu nogach. Napędza go aż 18 serwomechanizmów, a zdecydowaną większość części potrzebnych do jego skonstruowania, takich jak nogi czy korpus, drukuje się na szkolnej drukarce 3D.

Potrzebne części wykonuje się na miejscu dzięki szkolnej drukarce 3D

Potrzebne części wykonuje się na miejscu dzięki szkolnej drukarce 3D

Do czego Spyder może służyć? Przede wszystkim chodzi o niesienie pomocy ofiarom trzęsień ziemi. Dzięki swojej konstrukcji i względnie niewielkim rozmiarom Spyder będzie w stanie wejść do zawalonych budynków i odszukać przysypane pod nim osoby. Dzięki kamerom z systemem wykrywania twarzy, czujnikom ruchu i mikrofonowi robot może obserwować swoje otoczenie i dostarczyć ratownikom cennych informacji od samych ofiar. Projekt zakłada, że Spyder będzie w przyszłości maszyną autonomiczną, ale na ten moment zespół kieruje nim za pomocą wi-fi. Maszynę napędzała będzie bateria litowo-polimerowa, co ma zapewnić długi czas działania na miejscu akcji.

Robot będzie widział i słyszał

Robot będzie widział i słyszał. Tutaj czujnik odległości

Zespół prace nad Spyderem rozpoczął jeszcze w zeszłym roku szkolnym, ale to od września konstruowanie ruszyło z kopyta. Żeby jednak Spyder mógł stać się rzeczywistością i w przyszłości pomagać ludziom to musi przejść przez trzy konkursowe etapy, na końcu których znajduje się pieniężny grant. Pieniądze pozwolą na zakup lepszych serwomechanizmów, dzięki czemu zwiększy się udźwig robota, oraz pozwolą na rozwinięcie idei autonomiczności, bo drużyna zdobędzie fundusze na potrzebne kamery i czujniki. W pierwszym etapie pomóc może każdy z Was, wystarczy wejść na tą stronę internetową i zagłosować na kolskiego hexapoda. Co dalej? Jeśli projekt przejdzie przez pierwszą fazę konkursu to pod lupę weźmie go specjalna konkursowa komisja. Jeśli ona oceni projekt pozytywnie to przed zespołem trzeci i ostatni etap, w którym złożone z profesjonalistów jury przyzna grant. Czy za kilka lat hexapod z Koła znajdzie się na wyposażeniu jednostek ratowniczych z całego świata? To byłoby coś!

Sprawienie żeby to wszystko ładnie współgrało łatwe nie jest

Sprawienie żeby to wszystko ładnie współgrało łatwe nie jest

Zagłosuj na Spydera

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze