Gry wsparciem dla młodego pokolenia

  • Autor: PefriX
  • Opublikowano: 01 Czerwiec 2021
  • Komentuj 0

Od czasu wprowadzenia w życie obostrzeń mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania pandemii COVID-19 minął już znacznie ponad rok. Mamy więc za sobą kilkanaście miesięcy nauki tego, co robić w czasie wolnym, jak kontynuować pracę i naukę zdalnie oraz jak pozostawać w kontakcie ze znajomymi na dystans. Ten czas, jak nigdy dotąd pokazał, że gaming jest zdolny łączyć ludzi. W szczególności tych najmłodszych.

Gry wsparciem dla młodego pokolenia w trakcie pandemii

Granie na komputerach, konsolach czy telefonach jest już stawiane na równi z innymi formami rozrywki takimi, jak muzyka czy kino. Głośno o swoich zamiłowaniach do wirtualnych potyczek mówią największe gwiazdy, w tym Netflixowski Wiedźmin, Henry Cavil, raperka Doja Cat czy znany z naszego rodzimego podwórka Dawid Podsiadło.

Jednak najgłośniejszy i dość niespodziewanym połączeniem świata „mainstreamu” z gamingiem był zeszłoroczny koncert Travisa Scotta w grze Fortnite. Wirtualny występ obejrzało ponad 12 milionów osób, o czym informowały najważniejsze media opiniotwórcze na całym świecie. Gry zyskują swoich realnych ambasadorów, którzy najlepiej zachęcają młode pokolenie do zapoznania się z najpopularniejszymi tytułami.

Siłę gier najlepiej obrazują również niedawne badania przeprowadzone przez firmę HyperX w Wielkiej Brytanii - zdaniem rodziców ponad ¾ dzieci i młodzieży pozostało w kontakcie z rówieśnikami właśnie dzięki grom.

Według wcześniej wspomnianych badań aż 57% spośród badanych dzieci i młodzieży używa gier jako formy wspólnego spędzania czasu i socjalizacji z rówieśnikami. Ograniczenia spowodowane pandemią naturalnie przełożyły się na wzrost użytkowania elektronicznej formy komunikacji. Jednak wśród badanych to właśnie gry zyskały większą popularność jako forma kontaktu z innymi, nad np. mediami społecznościowymi (51%) czy aplikacjami do połączeń wideo (57%).

Siłą gier jest to, że odpowiadają nie tylko na potrzebę komunikacji, ale oferują też platformę do wspólnego spędzania czasu i budowania wspomnień. Można pokusić się o tezę, że ostatni rok, jak żaden dotąd, podkreślił wartość gier typu mutliplayer.

Nie tylko wśród młodszych odbiorców, jednymi ze zwycięzców zeszłego roku wśród gier są zdecydowanie tytuły takie jak Among Us czy Fall Guys, które nagle zaczęły bić rekordy popularności. Obie te gry celują w gracza mniej zaangażowanego, oferując maksimum rozgrywki przy bardzo niskim progu wejścia. To wyraźnie pokazuje, że branża przestaje być miejscem zamkniętym dla tych niewtajemniczonych osób, które omijały mocno rozbudowane, zaawansowane tytuły. 

Jednak gry nie są i nie muszą być tylko platformą do komunikacji z rówieśnikami – mogą, a może nawet powinny stanowić pomost do skutecznej relacji z rodziną. HyperX na podstawie swoich badań raportuje, że zdecydowana większość rodziców postrzega granie jako stratę czasu, mimo że około 86% z nich przyznaje się do grania. Jedynie 33% ankietowanych uważa, że czas spędzony przez konsolą czy komputerem to produktywna forma spędzania wolnego czasu. Te dane stają w bezpośrednim kontraście z opinią młodszych pokoleń, wśród których aż 58% uważa, że czas spędzony przy grach to dla nich wartościowa forma odpoczynku.

Opinia na temat gier zmienia się na szczęście z każdym pokoleniem. Młodzi rodzice dostrzegli jak bardzo pozytywną rolę pełniły gry podczas wprowadzonych ograniczeń i zmian w życiu dzieci. Przede wszystkim ponad 78% dorosłych uważa, że granie pomogło ich dzieciom pozostać w kontakcie z rówieśnikami w czasie najintensywniejszej izolacji, a 72% twierdzi, że ich pociechy lepiej radziły sobie z trudem pandemii właśnie na sprawą rozgrywki elektronicznej.

W końcu, jedna z bardziej optymistycznych danych z badania firmy HyperX, to ta, która wskazuje na to, że już połowa rodziców zgadza się ze stwierdzeniem, że gaming ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne najmłodszych. I wiecie co? Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Dziecka!

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze