Dwa Zdania o... ''Koronie Królów'' od TVP

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 13 Lipiec 2017
  • Komentuj 5

O tym, że Telewizja Polska planuje stworzyć coś na kształt Gry o Tron wiadomo od jakiegoś czasu. Teraz pokazano pierwsze fotosy i... nie wygląda to zbyt dobrze. 

Emocje gwarantowane

Szczęścia do tworzenia wielkich kasowych produkcji w Polsce raczej nie mamy. Owszem znajdzie się kilka dobrze zrobionych perełek (Ogniem i Mieczem, Zemsta), ale generalnie radzimy sobie w kratkę. Wszyscy na pewno pamiętamy serialowego Wiedźmina, czy kosztującą 50 milionów złotych Bitwę pod Wiedniem. Wiadomo czego te produkcje nie urwały,

Jakiś czas temu TVP zapowiedziała, że zamierza stworzyć serial historyczny o życiu Władysława Jagiełły pod tytułem ''Korona Królowej''. Plany jednak najwyraźniej się zmieniły, bo zamiast pochodzącego z Litwy władcy dostaniemy w 100% polskiego Piasta - Kazimierza Wielkiego.

Włodarze Telewizji Polskiej zapowiadali, że będziemy mieli do czynienia ze zrobionym z rozmachem serialem mającym pokazać ''wielkie piękno polskiej historii''. Jeśli dodacie do tego hasła mówiące o tym, że ''Korona Królów'' będzie ''pierwszą wielką produkcją TVP od ponad 30 lat'' to na papierze serial zapowiada się co najmniej interesująco. Tymczasem... hmmm. 

Żebyście jednak wiedzieli o czym mówię, to dzielę się z Wami fotosami z serialu, które wczoraj pokazano w Teleexpresie. Sami ocenicie, czy serial TVP może, na pierwszy rzut oka co prawda, rywalizować z serialami spod znaku Netflixa czy HBO?

Zabierzcie ten dywan bo się poduszą od ilości roztoczy!

Komedia? A może dramat?

I jak? Rzeczywiście patrzymy na wielki hit TVP? Szczerze? Nie wydaje mi się. Zresztą podobnego zdania jest Kamila, która wraz ze mną przyjrzała się pokazanym przez Telewizję Publiczną zdjęciach z planu.

Kostiumy 

Adam: Powiem szybko - to są kurde jakieś jaja. Serio TVP? Serio?! Zacznę od wyglądu bohaterów... czy wyście wzięli te stroje z jakiś dawno zapomnianych magazynów jakiegoś PRLowskiego teatru? A może z planu zdjęciowego Krzyżaków (rocznik 1960)? Bo innej opcji, poza kiepskim dowcipem, nie widzę. Po prostu mam wrażenie jakbym patrzył na jakąś podrzędną produkcję z wczesnych lat '90.

Kamila: No ja musze niestety zgodzić się z Adamem. Koszmarne materiały, chluba PRLu. Wszystko w ''dywanowym stylu'' naszych muzealnych zamków. Aktorzy wyglądają w tym jak eksponaty historyczne (nie tylko z powodu kostiumów zresztą!). Mniej przepychu, więcej naturalnych materiałów, trochę brudnych barw i może, może. Powinni przyjrzeć się pracy Meredith Markworth-Pollack, kostiumograf z serialu Reign. Jak na bogato, to chociaż ze smakiem!

Aktorzy 

Adam: No i kto wybrał Papcia Chmiela do roli...to zdaje się ojciec Kazika będzie, sam Władysław Łokietek. A Kazimierz Wielki? Stawiam, że to ten przystojny facet po prawicy Papcia - czy tylko mi przypomina Oberyna Martella aka Czerwoną Żmiję z Gry o Tron? Przypadek?

Kamila: Gdzie jest Adamczyk? Gdzie nasza narodowa kadra seriali? A Maciej Stuhr? Polski serial bez naszych gwiazdorów?:)

Scenografia 

Adam: I znowu myślami wracam do prawie 60-cio letnich dziś Krzyżaków, bo wnętrza wyglądają niemal tak samo jak w filmie Aleksandra Forda. Jeden z użytkowników Wykopu o ksywce slodki_jezu podzielił się fotosem z wyprodukowanego na początku lat '80 serialu pod tytułem ''Królowa Bona''. Widać dużo w sprawie scenografii i dobioru kostiumów w TVP się nie zmieniło...

Kamila: Wszystkie te produkcje cierpią na dokładnie ten sam problem. Nie budujemy scenografii. Wypożyczamy ją z naszych historycznych pozostałości. Wszystkie seriale kostiumowe u nas zawsze będą przeżywały te same bolączki. Szkoda pracy tych wszystkich ludzi. brakuje tam kogoś, kto zna się na serialach i służyłby radami starszemu pokoleniu. Wystarczy zadzwonić do Jakbyniepaczeć. "Słuchajcie, za starzy jesteśmy. Powiedzcie nam co tu nie działa, a my damy kasę i poprawimy''. Chyba, że target 15-59 ich nie interesuje, to wtedy przepraszam!

TVP planuje wypuszczenie pierwszych odcinków serialu w okolicach września. Na koniec odsyłam Was jeszcze do wczorajszej zapowiedzi TVP (jakbyście nadal myśleli, że ktoś sobie robi tutaj głupie żarty). 

[źródło: tvp.info, wykop.pl]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze